GMO, neoszamanizm na Syberii i afrykańska muzyka elektroniczna - etnologia na Festiwalu Nauki 2018

Zapraszamy na etnologiczne spotkania podczas tegorocznego Festiwalu Nauki.

dr Renata Hryciuk weźmie udział w dyskusji organizowanej przez Ogród Botaniczny UW

Z czym się je to GMO?

23.09.2018, godz. 12:00
Ogród Botaniczny UW, Aleje Ujazdowskie 4

Czym właściwie są organizmy modyfikowane genetycznie? Co powinniśmy o nich wiedzieć? Dlaczego niektórzy widzą w nich doskonałe rozwiązanie na przyszłość, a inni przeciwko nim gorąco protestują? Rozmawiając z antropolożką - dr Renatą Hryciuk i genetykiem - prof. Pawłem Golikiem przyjrzymy się bliżej kwestiom biologicznym i społecznym związanym z modyfikacjami genetycznymi.

Wydarzenie na Facebooku


dr Wojciech Lipiński wygłosi wykład
Niebiańscy bogowie Jakutów. Neoszamanizm na Syberii 

26.09.2018, godz.17,
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s.108

Przed kilkoma laty Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Sacha (Jakucja) w Federacji Rosyjskiej wydało zgodę na oficjalną rejestrację pierwszej wspólnoty tzw. religii ajyy, przez jej zwolenników uznawanej za rodzimą jakucką religię o pradawnych korzeniach. Dziś w Jakucji działa już kila podobnych grup religijnych. Z szerokiego wachlarza tradycyjnych wierzeń opartych między innymi na kultach przyrody i szamanizmie, jakuccy działacze wybrali pojedyncze elementy, takie jak postacie tzw. białych szamanów oraz zapomniana wśród zwyczajnych Jakutów wiedza o panteonie niebiańskich bogów ajyy. Ze strzępów tradycji próbują stworzyć spójną doktrynę religii, która ma według nich stanowić duchową ochronę przed naporem rosyjskiego prawosławia i masowej kultury czasów globalizacji.

Wydarzenie na Facebooku

dr Piotr Cichocki wygłosi wykład
Afrykańska muzyka elektroniczna. Źródła stylów i rytmy przyszłości 

27.09.2018, godz. 17, 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s. 108

W ostatnich latach muzyka afrykańska coraz mniej kojarzy się z folklorem, a coraz bardziej z elektronicznymi rytmami i brzmieniami. Coraz szersze kręgi zataczają takie style jak kuduro, gqom, afrobeats czy singeli. Dr Piotr Cichocki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej i wytwórni płytowej 1000HZ opowie o tym, jak historycznie powstawała afrykańska elektronika, jaką rolę pełni dzisiaj i jakie polityczne wizje przyszłości zawiera. Skąd biorą się inspiracje, instrumenty i sample? Czy "muzyka tradycyjna" również się digitalizuje? Jakie metody pracy w studiach nagraniowych stosują innowacyjni realizatorzy? Wykład zilustrują dźwiękowe i wizualne dokonania lokalnych producentów, a materiał będzie pochodził w dużej mierze z Afryki Wschodniej, gdzie autor prowadzi badania terenowe dotyczące współczesnej dźwiękosfery. Malawijskie i tanzańskie style muzyki elektronicznej stanowią przy tym według krytyków nowy nurt muzyczny, któremu wróży się wielką światową karierę.

Wydarzenie na Facebooku

 

Galeria