GMO, neoszamanizm na Syberii i afrykańska muzyka elektroniczna - etnologia na Festiwalu Nauki 2018
Zapraszamy na etnologiczne spotkania podczas tegorocznego Festiwalu Nauki.
dr Renata Hryciuk weźmie udział w dyskusji organizowanej przez Ogród Botaniczny UW
Z czym się je to GMO?
23.09.2018, godz. 12:00
Ogród Botaniczny UW, Aleje Ujazdowskie 4
Czym właściwie są organizmy modyfikowane genetycznie? Co powinniśmy o nich wiedzieć? Dlaczego niektórzy widzą w nich doskonałe rozwiązanie na przyszłość, a inni przeciwko nim gorąco protestują? Rozmawiając z antropolożką - dr Renatą Hryciuk i genetykiem - prof. Pawłem Golikiem przyjrzymy się bliżej kwestiom biologicznym i społecznym związanym z modyfikacjami genetycznymi.
dr Wojciech Lipiński wygłosi wykład
Niebiańscy bogowie Jakutów. Neoszamanizm na Syberii
26.09.2018, godz.17,
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s.108
Przed kilkoma laty Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Sacha (Jakucja) w Federacji Rosyjskiej wydało zgodę na oficjalną rejestrację pierwszej wspólnoty tzw. religii ajyy, przez jej zwolenników uznawanej za rodzimą jakucką religię o pradawnych korzeniach. Dziś w Jakucji działa już kila podobnych grup religijnych. Z szerokiego wachlarza tradycyjnych wierzeń opartych między innymi na kultach przyrody i szamanizmie, jakuccy działacze wybrali pojedyncze elementy, takie jak postacie tzw. białych szamanów oraz zapomniana wśród zwyczajnych Jakutów wiedza o panteonie niebiańskich bogów ajyy. Ze strzępów tradycji próbują stworzyć spójną doktrynę religii, która ma według nich stanowić duchową ochronę przed naporem rosyjskiego prawosławia i masowej kultury czasów globalizacji.
dr Piotr Cichocki wygłosi wykład
Afrykańska muzyka elektroniczna. Źródła stylów i rytmy przyszłości
27.09.2018, godz. 17,
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s. 108
W ostatnich latach muzyka afrykańska coraz mniej kojarzy się z folklorem, a coraz bardziej z elektronicznymi rytmami i brzmieniami. Coraz szersze kręgi zataczają takie style jak kuduro, gqom, afrobeats czy singeli. Dr Piotr Cichocki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej i wytwórni płytowej 1000HZ opowie o tym, jak historycznie powstawała afrykańska elektronika, jaką rolę pełni dzisiaj i jakie polityczne wizje przyszłości zawiera. Skąd biorą się inspiracje, instrumenty i sample? Czy "muzyka tradycyjna" również się digitalizuje? Jakie metody pracy w studiach nagraniowych stosują innowacyjni realizatorzy? Wykład zilustrują dźwiękowe i wizualne dokonania lokalnych producentów, a materiał będzie pochodził w dużej mierze z Afryki Wschodniej, gdzie autor prowadzi badania terenowe dotyczące współczesnej dźwiękosfery. Malawijskie i tanzańskie style muzyki elektronicznej stanowią przy tym według krytyków nowy nurt muzyczny, któremu wróży się wielką światową karierę.