XII Seminarium Migracyjne

Data dodania: 
20-12-2018
Kategorie: 
Seminarium
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4. s. 108
Data rozpoczęcia: 
15-01-2019
Godzina: 
17:00

Pracownia Antropologii Migracji IEiAK UW zaprasza na 

XII Seminarium Migracyjne

W dniu 15 stycznia 2019 r. będziemy gościć dr Natalię Bloch (UAM i UW), która wygłosi referat pt.

Uchodźstwo i turystyka – (nie)oczywiste przecięcia

Czy obóz uchodźców może być przedmiotem turystycznego zainteresowania? O ile przecięcia na linii migracje – turystyka są już od jakiegoś czasu przedmiotem antropologicznych badań i analiz (zob. np. Hall, Williams 2002), o tyle związki pomiędzy turystyką i uchodźstwem wydają się nieoczywiste. W wystąpieniu chcę przyjrzeć się długotrwałym obozom uchodźców jako atrakcji turystycznej. Czy jest to przykład umiejętnego przekuwania kapitału kulturowego w ekonomiczny? A może nowa postać tanatoturystyki, zwanej też „ciemną turystyką” (Seaton 1996)? Czy też może sposób zawłaszczania turystyki do realizacji politycznych celów diaspor, które próbują angażować turystów do roli sojuszników w toczonej przez siebie walce o międzynarodowe uznanie i prawo do samostanowienia? Poszukując odpowiedzi na te pytania, odniosę się do własnych badań realizowanych wśród uchodźców tybetańskich w Indiach, ale też do innych przykładów (Palestyńczyków czy uchodźców Kayan z Myanmaru w północnej Tajlandii). Opowiem o takich praktykach, jak produkcja „zaangażowanych” pamiątek turystycznych, tworzenie oferty edukacyjnej dla turystów, organizowanie politycznych „wycieczek po rzeczywistości” (reality tours, Higgins-Desbiolles 2010) oraz inicjatywy podejmowane przez samych turystów na rzecz sprawiedliwości (justice tourism, Scheyvens 2002). 

Dr Natalia Bloch, antropolożka, zajmuje się różnymi formami ludzkiej mobilności (uchodźstwem, migracjami, turystyką), zwłaszcza w kontekście postkolonialnym, oraz wyzwaniami metodologicznymi, które z tymi zagadnieniami się wiążą. Prowadziła badania w obozach uchodźców tybetańskich oraz wśród pracowników nieformalnego sektora turystycznego w Indiach, była też zaangażowana w projekty migracyjne w Polsce. Autorka książek Urodzeni uchodźcy. Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach oraz Bliscy nieznajomi. Turystyka i przezwyciężanie podporządkowania w postkolonialnych Indiach, współredaktorka książek poświęconych tematyce migracyjnej (Od gości do sąsiadów oraz Nie dość użyteczni) i zbiorów reportaży antropologicznych (Sztutowo/Stutthof. Gdzieś pomiędzy plażą a obozem oraz Wszyscy jesteśmy migrantami. (Od)zyskiwanie pamięci migracyjnej). Publikowała m.in. w “Critical Asian Studies”, “Annals of Tourism Research” i “Anthropological Notebooks”. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców, laureatka nagrody „Badanie antropologiczne roku 2017” Sekcji Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Pióra Nadziei – Dziennikarskiej Nagrody Amnesty International za reportaż Nie jesteśmy Buddami. Kuratorka wystawy „Wszyscy jesteśmy migrantami”, autorka tekstów dla portalu post-turysta.pl, a w przeszłości pilotka wyjazdów trampingowych m.in. do Indii i Nepalu. 

Polecana lektura:
Natalia Bloch, Bliscy nieznajomi. Turystyka i przezwyciężanie podporządkowania w postkolonialnych Indiach, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2018 (fragment rozdziału 5 pt. „Odzyskiwanie głosu przez podporządkowanych: turystyka a zaangażowanie”). [prześlemy pdf na żądanie]

PS: zachowujemy numerację ciągłą naszych seminariów, ale pamiętamy o odwołanym seminarium grudniowym. Wstępnie ustalono, że seminarium z dr Renatą E. Hryciuk, które byliśmy zmuszeni odwołać z niezależnych od prelegentki i organizatorów przyczyn, odbędzie się na początku czerwca 2019 r.