"Soy Cubano, soy popular": taniec, praca, mobilność w perspektywie transnarodowej

Ruxandra Ana (IEiAK UW): nagranie XXV Seminarium Migracyjnego z 17 czerwca 2021 r.

Przydatne informacje
Data publikacji/emisji: 
17-06-2021
Zarejestrowano podczas: 
Seminarium Migracyjne
Data wydarzenia: 
17-06-2021
Imię i nazwisko prowadzącego / wykładowcy: 
Ruxandra Ana

Tematem seminarium będą profesjonalne i osobiste trajektorie życiowe na przecięciu migracji i tańca. Na podstawie badań terenowych przeprowadzonych w okresie od 2015 do 2019, podczas spotkania Ruxandra Ana przyjrzy się warunkom mobilności Kubańczyków, którzy wciąż mieszkają i pracują na Kubie i dla których praca w branży tanecznej staje się potencjalną ścieżką mobilności. Ta perspektywa zostanie wzbogacona o analizę historii życia uczestników jej badań mieszkających i pracujących w europejskich krajach.
Młodsze pokolenia Kubańczyków, rozczarowane rewolucją kubańską oraz jej niespełnionymi obietnicami, nie odczuwają emocjonalnych powiązań z ideologią rewolucji i widzą siebie w roli przyszłych migrantów poza Kubą, w świecie lepszych możliwości. Kariery taneczne nierzadko zapewniają im dostęp do kojarzonej z prestiżem i sukcesem międzynarodowej sceny tanecznej. W wielu przypadkach funkcjonują one również jako otwierające drzwi na europejski rynek pracy, co wskazuje na pewne odwrócenie globalnych hierarchii kształtujących mobilność tancerzy. Wszechobecne, stereotypowe wyobrażenia na temat Kubańczyków powodują, że łatwiej jest im zaistnieć na rynku pracy w porównaniu do innych migrantów. Hierarchię tę dodatkowo wzmacnia wartość przypisywana kubańskiej męskości na rynku seksualnym.
Chociaż migracja kubańska powszechnie kojarzy się z ugruntowaną społecznością kubańsko-amerykańską w USA, przypadek europejski ujawnia odmienne, warte zbadania dynamiki. Europejskie kraje były ważnymi rynkami generującymi turystykę na Kubie przed pandemią, co przyczyniło się do powstania pewnych wyobrażeń związanych ze stylem życia turystów, pojęciami ‘dobrego życia’ oraz pragnieniami i praktykami konsumpcyjnymi.

Ruxandra Ana - antropolożka, doktorantka na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. W latach 2011-2014 prowadziła badania terenowe na Kubie, szczególnie w Hawanie i w Matanzas, na temat patrymonializacji rumby kubańskiej. W ostatnich czterech latach zajmowała się studiowaniem dziedzictwa kulturowego (praktyk tanecznych) w kontekście zmian społeczno-ekonomicznych ostatniej dekady w tym szczególnie nowych form pracy i przedsiębiorczości.