Święta Bożego Narodzenia i obchody Nowego Roku na Madagaskarze:wystawa zdjęć w IEiAK UW

Zapraszamy do przyjrzenia się zdjęciom w holu głównym IEiAK UW przy ul. Żurawiej 4.
Autorami wystawy są nasi studenci - Milena i Patryk Orlińscy, którzy prowadzili badania terenowe na Madagaskarze.

Madagaskarskie Boże Narodzenie, zwane Krismasy lub Noely, ukazuje bogactwo konwergencji powszechnych praktyk okołobożonarodzeniowych i zwyczajów malgaskich. Święto niejako narzucone, nie przeżywane tak rodzinnie jak w kulturze zachodniej, jest jednak przyjmowane ciepło i adaptowane do rzeczywistości mieszkańców Czerwonej Wyspy. Widoczne jest to szczególnie w aktywności podejmowanej w przestrzeni kościelnej. Kościół angażuje społeczność lokalną do bożonarodzeniowych aktywności znanych nam dobrze z Polski: budowane są szopki, przystrajane choinki, wystawiane jasełka.

Postać św. Mikołaja, tu nazywanego Dziadkiem Bożonarodzeniowym (dadabe Noely), wykorzystywana jest niemal wyłącznie w kulturze popularnej, na przykład w świątecznych teledyskach i nie jest wiązana z mało znanym na Madagaskarze zwyczajem dawania świątecznych prezentów. Te ofiarowywane są nieco później, podczas obchodów Nowego Roku. To w tym okresie dzieci zobligowane są do odwiedzenia swoich rodziców, nawet jeśli ci zamieszkują odległe miejscowości. Te święta przeżywane są zdecydowanie bardziej rodzinnie i wspólnotowo niż Boże Narodzenie.

Zdjęcia do wystawy zostały wykonane przez wolontariuszy Stowarzyszenia MISEVI Polska na przełomie 2019 i 2020 roku.
Opisy przygotowali Milena i Patryk Orlińscy, od sierpnia 2019 roku do czerwca 2020 roku przebywający w Fort Dauphin na Madagaskarze w ramach prowadzonych tam badań terenowych  wolontariatu realizowanego przy lokalnej misji katolickiej.