Inne sposoby opowiadania historii - Dzień Kobiet w Instituto Cervantes Varsovia

logo instytutu
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
06-03-2023
Godzina: 
18:30

Zapraszamy na dyskusję „Inne sposoby opowiadania historii” organizowaną pod pretekstem Dnia Kobiet przez Instituto Cervantes Varsovia. Rozmowa dotyczyć będzie znaczenia narracji historycznych. Przez lata były one ustalane przez bardzo wąskie grupy uczestników wydarzeń. Dzieje analizowano tylko z perspektywy wygranych, marginalizując tym samym głosy mniejszości etnicznych i religijnych, kobiet, biednych. Podczas dyskusji przyjrzymy się, jak ustalony kanon historii wpłynął na wiele sfer naszego życia - od powielania stereotypów aż do schematów tworzenia kolekcji muzealnych. Zastanowimy się też, jak pisać inkluzywne historie i jakich narzędzi używać. Ważnym aspektem dyskusji będzie przyjrzenie się relacjom z kolonializmem w kraju nie posiadającym bezpośrednio historii kolonialnej, jak ma to miejsce w przypadku Polski. 

Założeniem rozmowy jest wymiana poglądów osób związanych z różnymi środowiskami: historyczki sztuki i filozofki, muzealniczki oraz antropolożki, która podążając za szkołą Bronisława Malinowskiego prowadzi badania terenowe w Meksyku i w Polsce, zajmując się także problematyką gender. Udział wezmą:

Magda Wróblewska, historyczka sztuki, filozofka, badaczka na wydziale Artes Liberales UW. Zajmuje się fotografią oraz studiami muzealnymi. Interesuje się teorią i metodologią badań nad sztuką, teorią postkolonialną, nurtami nowej humanistyki (zwłaszcza zwrotem ku rzeczom, zwrotem ku materialności). Współautorka wraz C. Ariese, książki "Practicing Decoloniality in Museums: A Guide with Global Examples" (Amsterdam University Press, 2021).

Renata Hryciuk, antropolożka społeczna, latynoamerykanistka, związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Od 1999 roku prowadzi badania etnograficzne w Meksyku m.in. na temat kulturowych konstrukcji macierzyństwa oraz patrymonializacji kultur kulinarnych w perspektywie antropologii feministycznej.

Prowadzi: Zofia Rojek - historyczka sztuki, adiunktka w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami Muzeum Warszawy. Kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących". Zajmuje się kulturą wizualną XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej i postkolonialnej.

Spotkanie organizowane we współpracy z Ambasadą Argentyny w Polsce. Z tłumaczeniem symultanicznym na j. hiszpański. Wstęp wolny.

Zachęcamy do rezerwacji miejsca już dziś: https://app.evenea.pl/event/opowiadaniahistorii/