V Seminarium Pracowni Antropologii Migracji, 15.03

Miejsce:
ul.Żurawia 4, s. 219
15-03-2018

Zapraszamy na V otwarte seminarium „Pracowni Antropologii Migracji” w IEiAK UW!

W ramach seminarium dr hab. Anna Sosnowska (Ośrodek Studiów Amerykańskich, Uniwersytet Warszawski) przedstawi referat pt. Etniczność i kultura etniczna jako zasób gospodarczy. Małe przedsiębiorstwa polskich imigrantów w Nowym Jorku.

Etniczność jest nieodłącznym elementem amerykańskiego społeczeństwa. Etniczność uczestniczy w organizowaniu struktury społecznej i stosunków gospodarczych, wywołuje mobilizację polityczną, jest czynnikiem kulturotwórczym. W swojej książce Polski Greenpoint a Nowy Jork. Gentryfikacja, stosunki etniczne i emigrancki rynek pracy na przełomie XX i XXI Anna Sosnowska traktuje etniczność jako jedną z kluczowych kategorii analizy procesów migracyjnych i sytuacji migrantów na rynku pracy kraju przyjmującego. Czy można dostrzec w działaniu polskich migrantek sprzątających w nowojorskich domach prywatnych cechy „przedsiębiorstwa usługowego z marką etniczną”? Anna Sosnowska przedstawi wybrane studia przypadku, opowie m.in. o klubie Warsaw i innych sklepikach na Greenpoincie oraz marce „polskiej sprzątaczki”.

Dr hab. Anna Sosnowska jest socjologiem i wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Interesuje się socjologią historyczną i gospodarczą. Ostatnio opublikowała Polski Greenpoint a Nowy Jork. Gentryfikacja, stosunki etniczne i emigrancki rynek pracy na przełomie XX i XXI w warszawskim wydawnictwie Scholar w 2016 roku. Jej Explaining Backwardness. Postwar Polish Economic Historians on Eastern Europe ukaże się w tym roku nakładem Central European University Press.

Polecamy uczestnikom seminarium lekturę dwóch tekstów:
Anna Sosnowska (2014). Sprzątanie w wielkim mieście. Polskie imigrantki na nowojorskim rynku pracy. Część 2: Sprzątaczki w domach prywatnych jako przedsiębiorstwa usługowe z marką etniczną. CMR Working Paper, Nr 77(135), pełny tekst dostępny pod linkiem:
Sharon Zukin, Scarlett Lindeman and Laurie Hursonet (2017) The omnivore’s
neighborhood? Online restaurant reviews, race, and gentrification, Journal of Consumer Culture 17(3): 459–479.