Tajemnice, przemilczenia, niedopowiedzenia. O czym się mówi i nie mówi dzieciom?
Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW zaprasza do składania projektów wystąpień na konferencję o tajemnicach, przemilczeniach i niedopowiedzeniach. O czym się mówi i nie mówi dzieciom? Dlaczego? Czy są dobre i złe tajemnice? Czy pedagogiczny, wychowawczy wymiar tajemnicy może być sprzeczny z naszymi etycznymi intuicjami? Czemu służy niemówienie i przemilczanie kwestii związanych ze zdrowiem dziecka, jego tożsamością genetyczną czy pochodzeniem? W jaki sposób badać kwestie tajemnic i przemilczeń w sferze zdrowia i choroby dzieci? Co badania antropologiczne i społeczne mogą wnieść do zrozumienia kategorii milczenia i sekretu? A co z kolei dzieci ukrywają? Czego dotyczą ich tajemnice? Nad tymi i innymi pytaniami zastanowimy się podczas konferencji o małych i wielkich tajemnicach, które mają dorośli przed dziećmi. Chcemy także zachęcić do refleksji nad tym, jak dzieci radzą sobie z istnieniem takich tajemnic i jak same budują światy niedostępne dla starszych.
Do składania abstraktów zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli rożnych dyscyplin, w tym antropologii, socjologii, pedagogiki, psychologii. Jako organizatorki proponujemy spojrzenie z perspektywy interdyscyplinarnej, mieszczącej się w paradygmacie tzw. new childhood studies.
Prosimy o nadsyłanie abstraktów wystąpień (do 300 słów) wraz z krótką (do 100 słów) notką biograficzną na adres: zofia.boni@amu.edu.pl lub marysiareimann@gmail.com.
Czekamy na propozycje wystąpień do 8 kwietnia 2018.