"Zielone złoto". Antropologia produkcji herbaty w Gruzji

Data dodania: 
08-03-2016
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
16-03-2016

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium „Społeczno-kulturowe konteksty praktyk jedzeniowych” (IFIS PAN i IEIAK UW), które odbędzie się w środę 16 marca w godzinach 11.00-13.00, w sali 108 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW przy ul. Żurawiej 4.

Katarzyna Król wygłosi referat pt.

"Zielone złoto". Antropologia produkcji herbaty w Gruzji

Komentarz wygłosi dr Iwona Kaliszewska

Katarzyna Ewa Król - antropolożka kultury i historyczka sztuki. Laureatka Diamentowego Grantu (2014), który realizuje w IEiAK UW. Studiowała również na Uniwersytecie Wiedeńskim (STS) oraz Uniwersytecie Kopenhaskim (Antropologia Kultury). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Klubu Inteligencji Katolickiej. Publikowała m. in. w „Czasie Kultury” oraz „Rzucie”.

dr Iwona Kaliszewska – antropolożka i badaczka Kaukazu, adiunkt w IEIAK UW, autorka i redaktorka artykułów i książek o tematyce kaukaskiej.

Wystąpienie ma na celu zaprezentowanie dotychczasowych wyników badań terenowych prowadzonych przez Katarzynę Król w ramach projektu: „Badania nad postsocjalizmem w Gruzji na przykładzie przemysłu herbacianego. Ujęcie antropologiczne”. Podczas prezentacji badaczka koncentrować będzie się na różnorodnych współistniejących systemach wiedzy zbudowanych wokół produkcji herbaty, procesach jej przekazywania oraz utowarowienia. Ponadto przedstawi strategie konstruowania „dziedzictwa herbacianego” w relacji do socjalistycznej historii tego produktu.

Proponowana lektura przesłana zostanie w osobnym mailu wszystkim zapisanym na naszą listę mailingową. Jeżeli byliby Państwo zainteresowani dołączeniem do niej, prosimy o kontakt pod adresem seminarium.jedzeniowe@gmail.com

Więcej informacji o naszym seminarium znaleźć można na stronie oraz na Facebooku.