XX Seminarium Migracyjne: Indie, Pakistan, migracje

Miejsce:
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Żurawia 4, sala 108
16-01-2020

Gościnią XX Seminarium Migracyjnego będzie dr hab. Agnieszka Kuszewska, prof. UJ, z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedmiotem badań dr hab. Agnieszki Kuszewskiej są współczesne stosunki międzynarodowe, w tym zwłaszcza geostrategiczne, polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, współczesna historia oraz znaczenie Indii i Pakistanu w stosunkach międzynarodowych. Bada ona problematykę związaną ze współczesnymi konfliktami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, procesami radykalizacji, a także prawami człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego.

Autorka trzech monografii i wielu artykułów naukowych o powyższej tematyce. Obecnie pracuje nad książką "Kashmir and Human Rights. The Policies of India and Pakistan vis-à-vis Jammu & Kashmir", która ukaże się nakładem wydawnictwa Routledge w najbliższym roku. Regularnie prowadzi badania w regionie, gościła z wykładami na wielu europejskich i azjatyckich uczelniach -- w Pakistanie: University of the Punjab, Lahore; Quaid-e-Azam University, Islamabad; Christian Forman College, Lahore; Peshawar University, Government College, University of Faisalabad; Indiach: Jawaharlal Nehru University, University of Calcutta; Niemczech: Rostock University; Estonii: University of Tartu; Łotwie: University of Latvia, Baltic Academy, Riga; Uzbekistanie: Tashkent State University of Economics; Kirgistanie: Ala-Too University.