„Pożegnanie taboru” - wystawa fotografii w IEiAK

Zapraszamy do odwiedzenia IEiAK i obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Polakowskiego pt. "Pożegnanie taboru". 

Andrzej Polakowski (1937), artysta fotografik, mgr inż. budownictwa lądowego, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 400 wystaw zbiorowych fotografii artystycznej oraz autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.

„Pożegnanie taboru”, to seria fotografii, która powstała w latach 1966-67 na Lubelszczyźnie. Autor udokumentował życie polskich Romów wędrownych w przełomowym, historycznym momencie przemiany ich dotychczasowego trybu życia, co było podyktowane ówczesną polityką państwa, które w 1964 roku podjęło decyzję o administracyjnym osiedleniu Romów. 

Ostatni Romowie prowadzący wędrowny styl życia osiedlili się w połowie lat 70. XX wieku. Fotografie Polakowskiego są nie tylko dokumentem tej ważnej historii, ale również doskonałym przykładem kunsztu artystycznego fotografika. Na uwagę zasługuje przede wszystkim umiejętność z jaką udało mu się uchwycić intymne, często bardzo prywatne relacje wewnątrz taborowej grupy. W kolekcji zdjęć zauważymy zarówno obrazy z okresu wędrownego, jak z początków ich życia w stałych miejscach zamieszkania.

W 2007 roku dzięki staraniom kulturoznawczyni i działaczki społecznej, Agnieszki Caban z Fundacji Dom na Pograniczu oraz Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN powstała wieloformatowa wystawa fotografii „Pożegnanie Taboru”, a w 2008 roku ukazał się album pod tym samym tytułem. W ramach wystawy w budynku Instytutu Antropologii i Etnologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego zostały zaprezentowane wybrane przez autora fotografie z kolekcji „Pożegnanie taboru”.

logo fundacji dom na pograniczu

Galeria