Śnienie społeczne Warszawiaków w latach 2020-2022

Zapraszamy na seminarium Zakładu Teorii i Praktyk Kulturowych, na którym Bartosz Samitowski przedstawi wyniki swoich badań do pracy doktorskiej pt. „Śnienie społeczne Warszawiaków w latach 2020-2022”.

Data dodania: 
20-02-2023
materiał poglądowy
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, sala 13 (parter)
Data rozpoczęcia: 
24-02-2023
Godzina: 
15:00

Rzeczpospolita Snów to badanie jakościowe śnienia społecznego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy (tam odbyła się terenowa część badań), w latach 2020-2022, czyli w okresie wydarzeń globalnych szczególnie oddziaływających na wiele aspektów życia społecznego; w szczególności pandemii Covid-19 oraz inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W badaniu wykorzystywane są metody matrycy śnienia społecznego oraz analiza narracji snu w odniesieniu do modeli społeczno-kulturowych oraz wzajemnego wpływu rzeczywistości sennej oraz społecznej śniącego. Przyjrzymy się temu, jak istotne wątki w doświadczeniu życia społeczno-kulturowego badanych odbijają się w snach, a te z kolei jak wpływają na rozumienie tego doświadczenia oraz na uczestnictwo w nim.

Niniejsze seminarium to kontynuacja spotkania, które miało miejsce w czerwcu 2022. Tym razem skupimy się na rezultatach badań. Przedstawione zostaną dominujące w snach Warszawiaków motywy i symbole oraz narracje wynikające z grupowych, nie-eksperckich interpretacji i inspiracji. Niektóre z tych dominujących motywów są dosłowne i oczywiste – należą do nich odzwierciedlenia doświadczeń pandemicznych, wojennych, politycznych i społecznych. Inne dotyczą wątków mniej oczywistych, a jednak wyraziście obecnych w badaniach i często symbolicznych – np. relacji między płciami i tożsamości płciowej, „inicjacji” psychicznej, archetypu dziecka, czy wielkiej przeprawy, sił kosmosu i przyrody, duchowości i historii. W snach badanych wyłaniają się także wyparte obszary doświadczenia historycznego.

---

Bartosz Samitowski – analityk jungowski – absolwent szkolenia indywidualnego w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Psychologii Analitycznej (IAAP), certyfikowany psychoterapeuta i superwizor psychoterapii. Antropolog kulturowy – doktorant ostatniego roku Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW związany z IEiAK. Prowadzi badania pt. „Rzeczpospolita Snów”. Aktualny prezes Stowarzyszenia Analityków Jungowskich. Wiceprezes Polskiej Federacji Psychoterapii. Nauczyciel w kursach psychoterapii. W wolnym czasie tłumacz, autor tekstów i muzyk.