Seminarium Afrykanistyczne: „Utu, ubinadamu i heshima - człowieczeństwo i moralność w twórczości pisarek z Tanzanii”

Zapraszamy na kolejne Seminarium Afrykanistyczne - spotkanie z dr Izabelą Romańczuk z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW. 

fotografia jednej z pisarek
Przydatne informacje
Data zakończenia: 
27-10-2022
Godzina: 
17:00

Utu i ubinadamu to słowa-klucze w języku suahili, które odnoszą się do dobrych stron ludzkiej natury, do tego, co w intelektualnej i filozoficznej tradycji społeczeństwa suahili stanowi 'istotę człowieczeństwa' konceptualizowaną jako obowiązek moralny/ religijny.  Wraz z pojęciem heshima - 'honoru', 'szacunku' i 'społecznego poważania', utu i/lub ubinadamu, pełnią rolę kulturotwórczą. Nie tylko przekazują system wartości dominujący w społeczności suahilijskiej, ale mają również za zadanie kształtować moralne postawy wśród jej członków i członkiń. Społeczne poważanie, które wyraża pojęcie heshima, stanowi "nagrodę" za podporządkowanie się przez człowieka normom etycznym i wartościom wyrażanym w koncepcji utu.

W moim wystąpieniu zaprezentuję wykorzystanie wyżej przedstawionych koncepcji etycznych i społecznych w dyskursie literackim kreowanym we współczesnych tekstach suahili pisarek z Tanzanii. Moim celem jest przedstawienie w jaki sposób pisarki takie jak m.in. Penina Muhando Mlama czy Zainab Alwi Baharoon sięgają po filozofię suahili oraz w jaki sposób (re)interpretują kluczowe dla niej koncepty kreślące obowiązki moralne i religijne człowieka wobec wspólnoty ludzi.

dr Izabela Romańczuk - pracowniczka naukowa w Katedrze Języków i Kultur Afryki na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w języku i kulturze suahili oraz prowadzi badania nad literaturą suahili, w szczególności, nad współczesną twórczością pisarek z Tanzanii. Wykładowczyni teorii feministycznych w Afryce na Uniwersytecie Warszawskim.

Galeria