Przysłowia afrykańskie: ludowa mądrość, środek artystyczny i forma komunikacji

Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne (online), na którym gościć będziemy Patryka Zająca z Katedry Języków i Kultur Afryki WO UW.

materiał poglądowy
02-03-2023

Przysłowia w językach afrykańskich pełnią współcześnie liczne funkcje kulturowe, społeczne i komunikacyjne. Dla Afrykanów przysłowia są utrwaloną formą oratury, której naczelnym celem jest kodyfikacja norm kulturowych i moralnych. Stanowią tzw. „ludową mądrość”. Ze względu na swoje unikatowe cechy literacko-językowe takie jak, m.in. zwięzłość formy, posługiwanie się aliteracją, rymem i rytmizacją, a także symbolami, metaforą, czy wyrazistym obrazowaniem, stanową tworzywo wykorzystywane przez artystów pracujących słowem, takich jak pisarze i poeci, a niekiedy również wzbogacają sztuki plastyczne i wizualne. Generalnie postrzegane są jako ozdoba języka. W warstwie semantycznej opisywać je można za pomocą aparatu pojęciowego opracowanego w ramach Teorii Aktów Mowy. W mowie i piśmie przysłowia w językach afrykańskich używane są w różnych rejestrach języka, gdzie służą usprawnieniu komunikacji (poprzez skracanie dłuższych komunikatów), mogą mieć funkcję wzmacniającą wypowiedź poprzez odwołanie do ogólnie przyjętych sądów oraz pełnić inne funkcje, zyskując w danym kontekście moc illokucyjną i perlokucyjną odpowiadającą intencjom wypowiadającej go osoby. W ten sposób przysłowia afrykańskie stają się preferowanym środkiem wyrazu w sytuacjach wymagających komunikacji niebezpośredniej i aluzyjności.

Patryk Zając, magister orientalistyki, asystent badawczo-dydaktyczny w Katedrze Języków i Kultur Afryki (Wydział Orientalistyczny, Uniwersytet Warszawski). Członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Jego zainteresowania naukowe obejmują językoznawstwo kulturowe, paremiologię (w tym paremiologię porównawczą) i badania nad dyskursem. Interesuje się pragmatycznym i kognitywnym wymiarem używania przysłów w języku hausa, a także ideofonami i zapożyczeniami arabskimi w językach afrykańskich. Badania terenowe prowadzi wśród użytkowników języka hausa mieszkających w północnej Nigerii.

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne