Kaukaz - gospodarka (perspektywa antropologiczna):

Data dodania: 
15-10-2021
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
19-10-2021
Godzina: 
9:30

W najbliższy wtorek zapraszamy na debatę w ramach cyklu projektu "Kaukaz - przyszłość - przeszłość - teraźniejszość". Tym razem porozmawiamy o gospodarce na Kaukazie, przyjmiemy jednak niecodzienną perspektywę - bo zamiast dyskutować o cenach ropy, walutach, gazociągach czy decydentach spojrzymy na gospodarkę z perspektywy zwykłego obywatela

Zastanowimy się czy możemy obecnie mówić o kryzysie ekonomicznym na Kaukazie, jeśli tak, to jak się on przejawia na poziomie życia codziennego? Jaki wpływ na gospodarkę ma religia w szczególności islam? Czy możemy mówić o rozkwicie ekonomii islamskiej?  Szacuje się, że 50 procent dochodów mieszkańców niektórych republik pochodzi z nielegalnych źródeł - jakie ma to znaczenie dla sytuacji ekonomicznej w rejonie? Co to jest ekonomia nieformalna? Dlaczego jest ważna w kaukaskich kontekstach? O jakich nieformalnych praktykach ekonomicznych możemy mówić na Kaukazie? Czy młodsze pokolenie, nie pamiętające ZSRR tkwi w nieformalnych praktykach czy też się przeciwko nim buntuje? Jaka jest rola religii w odniesieniu do nieformalnych praktyk/korupcji? Na te oraz inne pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas porannej, wtorkowej debaty.

Uczestnicy:

Mariusz MARSZEWSKI
Specjalista Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Redaktor czasopisma naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego „KAVKAZ-Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość”. Autor i współautor licznych publikacji, opracowań, raportów, analiz nt. Kaukazu, Turcji, Azji Centralnej, m.in.: Kaukaskie "terytoria plemienne". Kaukaz Północny – cywilizacyjnie obca enklawa w granicach Rosji.

Aneta STRZEMŻALSKA
Współpracowniczka naukowa Wydziału Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Europejskiego w Sankt Petersburgu. Specjalizuje się w antropologii państwa, nacjonalizmach, kwestiach etnicznych i religijnych. Uczestniczka projektów badawczych, w ramach których prowadziła badania terenowe w regionie Kaukazu; ich efektem są liczne publikacje naukowe i publicystyczne.

Anna PAJĄK
Aktywnie zawodowo związana z Kaukazem Południowym od 2013 roku. Stypendystka między innymi w Laboratorium im. Prof. Richarda Pipesa w ISP PAN, Caucasus International University w Tbilisi oraz University of Maribor. Doktorantka w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Autorka licznych publikacji dotyczących współczesnych problemów polityczno-społecznych regionu Kaukazu Południowego. W swoich badaniach naukowych zajmuje się przede wszystkim polityką pamięci, konfliktami etnicznymi i kwestiami tożsamościowymi narodów Kaukazu.

Kamil WIELICKI
dr Kamil Wielecki jest antropologiem kultury i adiunktem na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził długoterminowe badania terenowe w Mołdawii, Kirgistanie i Rosji (środkowa Syberia i Dagestan). Jego zainteresowania skupiają się wokół studiów postsocjalistycznych, antropologii ekonomicznej i filozoficznej oraz studiów nad globalizacją i kapitalizmem.

Iwona KALISZEWSKA (moderator):
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytet Warszawski

Projekt "KAUKAZ 30/30" jest przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez jednostki UR, UAM, UJ, UW, KUL, w latach 2019-2021. Celem projektu jest analiza 30 lat historii i doświadczeń obszaru Kaukazu po rozpadzie ZSRS oraz perspektywy przyszłości regionu. Projekt realizowany jest w formie 6 debat w których biorą udział badacze-specjaliści reprezentujący polskie środowisko naukowe. Materiały z prowadzonych dyskusji zostaną udostępnione w formie nagrań ze spotkań oraz łącznie w postaci publikacji naukowej.

Serdecznie zapraszamy!