Etnograf w świecie mobilności. Autorefleksja nad książką „Małe miasto w wielkim świecie”

Zapraszamy na 38. Seminarium Migracyjne IEiAK UW. Naszym gościem będzie dr hab. Wojciech Łukowski, prof. ucz. z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Kategorie:
Seminarium
zdjęcie poglądowe - teren badania
Miejsce:
IEiAK UW, Żurawia 4, SALA 104
07-11-2023

Opis:
Prawdopodobnie już definitywnie przesunęliśmy się jako badacze społeczni od etnografii w geograficznie określonym polu badawczym do etnografii wielostanowiskowej czy wielomiejscowej (multi-sited). Od jakiego stanowiska rozpocząć badania i w jakim miejscu je zakończyć? Jak tworzyć teoretyczne uogólnienia? Jak połączyć własne doświadczenie biograficzne z doświadczeniem biograficznym innych osób? Czy i jak dać głos nie tylko istotom ludzkim, ale też nie-ludzkim? I tym drugim dać też prawo do posiadania biografii? Książka „Małe miasto w wielkim świecie. O praktykach mobilności” jest swego rodzaju podróżą i translacją. Mobilność ujmowana jest w niej nie tylko jako mobilność społeczna i terytorialna, ale również jako gospodarowanie zasobami. To właśnie o konsekwencjach takiego ujęcia będę chciał w trakcie seminarium porozmawiać.

Bio:
Dr hab. Wojciech Łukowski, profesor na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami UW, autor książek "Społeczne tworzenie ojczyzn", "Miasto na granicy" i  "Małe miasto w wielkim świecie".  Kierownik polskich i polsko-niemieckich projektów badawczych.  Założyciel i członek Stowarzyszenia "Wspólnota Mazurska" w Giżycku.

Polecana lektura:
Łukowski, Wojciech (współpraca: Wojciech Bedyński, Justyna Godz). 2023. Małe miasto w wielkim świecie. O praktykach mobilności. Warszawa: Scholar.