Dekolonizacja metod badawczych oraz sposoby współpracy w trakcie procesu badawczego

Zapraszamy na otwarte seminarium naukowe IEiAK/ Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Postkolonialnych.

plakat cyklu seminarium
Miejsce:
IEiAK UW, ul. Żurawia 4 (s. 108)
26-10-2022
10:00-12:00

Seminarium IEiAK będzie gościć Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych, który w tym roku ukonstytuował się na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce. Zespół tworzą pracownicy naukowi i doktoranci UW, a także osoby spoza naszej uczelni. Seminarium poświęcone będzie dyskusji nad zagadnieniami dekolonizacji metod badawczych oraz formami współpracy na wszystkich etapach procesu badawczego.

Pierwsza część spotkania zawierać będzie krótkie prezentacje badaczy pracujących na terenie Azji oraz przedstawicieli Azji prowadzących badania w Polsce. Wśród gości są badaczki i badacze z Polski, Nowej Zelandii, Indonezji i Wietnamu. Druga część spotkania będzie poświęcona otwartej dyskusji nad poruszonymi problemami.

Na spotkaniu poruszymy kwestie prowadzenia dwukulturowych oraz interdyscyplinarnych, partnerskich badań (bicultural/partnership research), problematykę badań opartych na praktyce (practice-based research), budowaniu partnerskiej narracji, uwzględniającej lokalne perspektywy i mającej potencjał tworzenia wiedzy o znaczeniu międzykulturowym. Poruszymy też kwestie „użyteczności” prowadzonych badań dla lokalnych społeczności oraz rzecznictwa i aktywizmu (advocacy and activism) w środowiskach lokalnych.

Rozważania ograniczymy do badań prowadzonych w Azji oraz tych prowadzonych przez badaczy pochodzenia azjatyckiego w Europie, uwzględniając różne perspektywy i punkty widzenia. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń oraz próba stworzenia innowacyjnych metod badawczych, osadzonych w dialogu międzykulturowym i interdyscyplinarnym, a także dyskusja nad możliwościami i sposobami współpracy oraz poszukiwania funduszy dla interdyscyplinarnych, międzykulturowych badań.

• dr Megan Collins, niezależna badaczka, Wellington, New Zealand
  • dr Dang Thuy Duong, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (współpracowniczka)
  • dr Marianna Lis
  • dr Helena Patzer, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
  • Fitri Rachmayanti, MA program, Collegium Civitas, Faculty of Sociology
  • dr hab. Tomasz Rakowski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

---

At the meeting we will address the issues of conducting bicultural and interdisciplinary, partnership research (bicultural/partnership research), the issue of practice-based research, building a partnership narrative that takes into account local perspectives and has the potential to create knowledge with cross-cultural relevance.

We will also touch on the "usefulness" of research for local communities and advocacy and activism (advocacy and activism) in local communities. We will limit our considerations to research conducted in Asia and that conducted by researchers of Asian origin in Europe, taking into account different perspectives and points of view.

The aim of the meeting is to share experiences and attempt to create innovative research methods, embedded in intercultural and interdisciplinary dialogue as well as to think of ways of collaborating and acquiring research funds.