Społeczności osadzone w mobilności. Uchodźcy, migranci i turyści w Indiach - seminarium z udziałem Natalii Bloch

06-12-2016
Kategorie:
Seminarium
Miasto:
Miejsce:
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s.108
14-12-2016

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte seminarium naukowe IEiAK UW i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna

dr Natalia Bloch (IEiAK UAM) wygłosi wykład

Społeczności osadzone w mobilności. Uchodźcy, migranci i turyści w Indiach

Projekt badawczy prezentowany na seminarium jest propozycją jednoczesnego spojrzenia na zjawiska uchodźstwa, migracji i turystyki na przykładzie dwóch wielokulturowych społeczności w Indiach – Dharamśali i Hampi, które powstały w następstwie mobilności i są stale zasilane przez uchodźców, migrantów i turystów. Społeczności osadzone w mobilności, w których trudno określić, kto jest „tutejszy", zmuszają nas do przewartościowania sposobu postrzegania procesów adaptacyjnych. Prowokują też pytania, z kim bądź z czym w obliczu takiej złożoności przybysz miałby się integrować; co scala takie społeczności i jak kształtują się w ich obrębie relacje; czy i na jakim tle dochodzi do konfliktów oraz jak są one zażegnywane. Badania umożliwią poddanie konstruktywnej krytyce przyjmowane często dogmatycznie założenia dotyczące takich idei, jak multikulturalizm, integracja czy asymilacja.

Natalia Bloch zajmuje się antropologią mobilności, zwłaszcza w kontekście postkolonialnym, oraz umobilnianiem antropologii. Prowadziła badania w obozach uchodźców tybetańskich (grant promotorski), wśród pracowników sektora turystycznego w Indiach (OPUS) oraz imigrantów w Poznaniu (w ramach projektów realizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych UAM). Autorka książki Urodzeni uchodźcy. Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach wydanej w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2011), współredaktorka książek poświęconych tematyce migracyjnej (Od gości do sąsiadów 2010, Nie dość użyteczni 2015) oraz zbioru reportaży antropologicznych Sztutowo/Stutthof. Gdzieś pomiędzy plażą a obozem (2013). Laureatka Pióra Nadziei – Dziennikarskiej Nagrody Amnesty International za reportaż Nie jesteśmy Buddami, kuratorka wystawy „Wszyscy jesteśmy migrantami”, autorka tekstów dla portalu post-turysta.pl, a w przeszłości pilotka wyjazdów trampingowych, m.in. do Indii i Nepalu.

SEMINARIA NAUKOWE IEiAK - w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.