Polskie pożegnanie z bocianem. O historii edukacji seksualnej

Data dodania: 
08-04-2018
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Dwa Jelonki, ul. Powstańców Śląskich 44
Data rozpoczęcia: 
26-04-2018
Godzina: 
18:00

Kiedy w polskich szkołach zaczęto z młodzieżą rozmawiać o płci i rozmnażaniu? Czy mówiono wprost, czy raczej starano się unikać otwarcie seksualnych treści? Jak to się zmieniało na przestrzeni XX wieku? Z jakich jeszcze źródeł wiedzy korzystali młodzi ludzie? Czy mogli porozmawiać z rodzicami, czy raczej sięgali na przykład po pornografię?

W trakcie kwietniowego spotkania Nowej Humanistyki przyjrzymy się różnym podejściom do edukacji seksualnej w Polsce. Zobaczymy, jak radziły sobie (lub raczej nie radziły) z tym kolejne rządy i systemy polityczne. Dyskusje dorosłych zestawimy z problemami młodzieży wyrażanymi w listach do prasy i pytaniach zadawanych w czasie lekcji wychowania seksualnego. Wszystko to przedstawi dr hab. Agnieszka Kościańska, antropolożka kultury, badaczka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i autorka wydanej w 2017 książki „Zobaczyć Łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”.

W drugiej, warsztatowej części spotkania, przyjrzymy się rozmaitym tekstom źródłowym: fragmentom podręczników, rubrykom seksuologicznym, ludowym przyśpiewkom. Wspólnie zastanowimy się, jakie wyłaniają się z nich wizje seksualności, płci i rodziny.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Należy jednak zapisać się pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl w wiadomości wskazując, w których częściach wydarzenia (seminarium i warsztaty) chcemy wziąć udział.

O PROWADZĄCEJ:

dr hab. Agnieszka Kościańska pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania dotyczące płci, seksualności i religii. Jest m.in. autorką książek „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu” (Czarne, 2017), „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie dyskursu eksperckiego o seksualności w Polsce” (WUW, 2014) oraz (współ)redaktorką tomów „Kobiety i religie” (z Katarzyną Leszczyńską, Nomos, 2006), „Gender. Perspektywa antropologiczna” (z Renatą Hryciuk, WUW 2007), „Antropologia seksualności” (WUW, 2012).