"Hawana na obcasach i inne kubańskie opowiadania" - Ruxandra Ana

15-06-2020
Kategorie:
18-06-2020

Zapraszamy na pierwsze spotkanie nowego cyklu!

Podróże z antropologią - Kuba

Czwartek, 18 czerwca 2020, godz. 19:00

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.

Popularność Kuby jako miejsca na spędzenie wakacji nie maleje, a przedstawienia kubańskości nadal tworzone są w oparciu o stereotypowe wizerunki kraju i jego mieszkańców. Medialna „gorączka” i gwałtowny wzrost ruchu turystycznego, poszukiwania „dawnej Kuby”, „zanim przeminie raz na zawsze”, opierają się na uromantycznionych i nostalgicznych obrazach, które utwierdzają w przekonaniu, że kraj przez ponad półwiecze pozostawał w stanie hibernacji społecznej i ekonomicznej, izolowany od świata zewnętrznego.

W ramach spotkania przyjrzymy się turystyce kulturowej i podejmiemy się odpowiedzi na pytania:

Czy Kubańczycy są ‘biedni, ale szczęśliwi’?

Kto (jeszcze) tańczy na ulicach Hawany?

Jak zmieniają się praktyki taneczne na tle rynkowego socjalizmu?

Jaka była rola baletu w projekcie rewolucyjnym?

Ile mamy rodzajów ‘kubańskiej rumby’ i która jest ta ‘prawdziwa’?

Kim są ‘taxi dancers’ i gdzie można ich spotkać?

Jaki jest wpływ turystyki kulturowej na wyobrażenia na temat kubańskości?

Ruxandra Ana – antropolożka, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. W latach 2011-2014 prowadziła badania terenowe na Kubie, szczególnie w Hawanie i w Matanzas, na temat współczesnej rumby kubańskiej. W ostatnich czterech latach zajmowała się studiowaniem dziedzictwa kulturowego (praktyk tanecznych) w kontekście zmian społeczno-ekonomicznych ostatniej dekady w tym szczególnie nowych form pracy i przedsiębiorczości.

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Wydarzenie na FB: LINK

Współorganizator: Sklep Podróżnika