IV Seminarium Pracowni Antropologii Migracji

Data dodania: 
03-01-2018
Kategorie: 
IEiAK
Seminarium
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, s. 219
Data rozpoczęcia: 
11-01-2018
Godzina: 
16:00

Dr Krzysztof Smolana z Archiwum Akt Nowych przedstawi stan zachowania źródeł do dziejów emigracji do Paragwaju oraz opowie o pracy archiwisty w badaniach migracji.

Seminarium poświęcone będzie opisowi i analizie źródeł do badania osadnictwa polskiego w Paragwaju. Zapoznamy się również z metodologią wykorzystywaną w badaniach archiwalnych oraz podejmiemy dyskusję nad interdyscyplinarnymi narzędziami do badania Polonii w Paragwaju.

Proponowana do przeczytania lektura:

I dodatkowo:

  • Stefan Barszczewski: Na ciemnych widach Paragwaju, Lwów-Warszawa 1931 ss.128 dostępne w internecie poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych.
  • Izabela Klarner-Kosińska: Polonia w Paragwaju, w: Dzieje Polonii w Ameryce Łacińskiej. Zbiór studiów w pod redakcją Marcina Kuli, Ossolineum 1983 s.322-331.
  • Gabriela Gałecka, Cezary Obracht-Prondzyński: Polish community in Paraguay: Maintaining National Identity in everyday life and festivity, “Revista del CESLA” (20), 2017: s. 123-150, dostępne: http://revistadelcesla.com/index.php/revistadelcesla/article...łam

Seminaria to cykl roboczych spotkań interdyscyplinarnych dotyczących studiów nad migracją, diasporą i szeroko rozumianego pojęcia mobilności w naukach humanistycznych i społecznych. Odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 17 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.