Omar. Jak nie być innym? - prezentacja filmu i spotkanie z twórcą

Data dodania: 
21-10-2021
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
ul. Żurawia 4 (IEiAK UW), s. 108
Data rozpoczęcia: 
03-11-2021
Godzina: 
10:30

FIlm Omar. Jak nie być innym (52’, 2020, reż. Krzysztof Dzięciołowski, Grzegorz Sokół) jest próbą połączenia obserwacyjnego dokumentu z filmem etnograficznym i formą telewizyjną. Opowiada o wchodzeniu w dorosłość młodego chłopaka z Sokółki, Omara, a jednocześnie jest portretem życia tatarskiej, muzułmańskiej mniejszości na dzisiejszym Podlasiu. Główny bohater, Omar, wydaje się wcieleniem zarazem swojskości i obcości, żyje normalnym życiem nastolatka i młodego dorosłego w małym mieście, a zarazem w napięciu między polskością a innością, oczekiwaniami rodziny, społeczności i tradycji religijnej a poszukiwania własnej życiowej drogi. Film może być przyczynkiem do rozmowy o podstawowych kategoriach etnograficznych, takich jak inność i tożsamość/ swojskość, sytuacji kultur mniejszościowych w Polsce, a także reprezentacji etnograficznej i medialnej.

O autorze:
dr Grzegorz Sokół jest antropologiem, dziennikarzem i dokumentalistą, absolwentem IEiAK UW i The New School for Social Research, gdzie w 2016 roku obronił doktorat na temat roli psychiatrii i psychoterapii w transformacji systemowej w Polsce. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Artes Liberales UW.

"Omar. Jak nie być innym" (trailer)
reżyseria: Krzysztof Dzięciołowski
scenariusz: Grzegorz Sokół
zdjęcia: Paweł Banasiuk

Film miał premierę 05.09.2021 w Kinie Sokół w Solółce. Dokument znalazł się na liście 10 najbardziej polecanych filmów festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity 2021.