Seminarium Afrykanistyczne: Spadkobierca poszukiwany. Oman i Zanzibar 1890-1964

Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
28-01-2021
Godzina: 
17:00

Zapraszamy na pierwsze w tym roku Seminarium Afrykanistyczne:

Spadkobierca poszukiwany. Problem testowania i spadkobrania w relacjach między Omanem i Zanzibarem w latach 1890-1964
Spotkanie z Sebastianem Żbikiem poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW.

O spotkaniu:
Omańska społeczność mieszkająca w Sułtanacie Zanzibarskim utrzymywała intensywne kontakty z krajem pochodzenia. Jednym z dowodów na te kontakty były testamenty sporządzone przez Omańczyków na Zanzibarze, które dotyczyły krewnych lub majątków w Omanie. Nierzadko jednak wykonanie testamentu na drugim brzegu Oceanu Indyjskiego napotykało rozliczne problemy. W takich sytuacjach zazwyczaj interweniował lokalny agent prawny (arab. wakīl). Jednak wraz z postępem technologicznym i rozwojem brytyjskiego kolonializmu coraz więcej takich spraw przejmowała nowoczesna administracja. W efekcie analiza realizacji arabskich testamentów z Zanzibaru dostarcza nie tylko przykładów na kontakty pomiędzy arabskimi społecznościami Omanu i Zanzibaru, ale wskazuje także, jak tradycyjne i kolonialne instytucje (współ)działały w transoceanicznych postępowaniach spadkowych.

Sebastian Żbik – arabista i historyk. Doktorant na Wydziale Historii UW. Zajmuje się historią Afryki i Bliskiego Wschodu w XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem Omanu i jego kontaktów z Afryką Wschodnią.

Na Seminarium Afrykanistyczne zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne,
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
i
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.