Religia w twórczości Fatimy Mernissi

Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne: spotkanie z dr Martą Widy-Behiesse (Wydział Orientalistyczny UW) poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł.

27-10-2021
04-12-2021

Fatima Mernissi jest postacią niezwykłą, wychowana w fezkim haremie, wykształcona na Sorbonie - socjolożka, feministka, muzułmanka, pisarka i aktywistka. W jej twórczości niebagatelną rolę odgrywał islam, a ewolucja poglądów na miejsce religii w życiu społecznym Maroka, a nawet szerzej muzułmanek i muzułmanów, wiązała się w znacznym stopniu ze zmianami politycznymi w postkolonialnej ojczyźnie. Autorka jako jedna z pierwszych podejmuje analizę tekstu koranicznego i hadisów w kontekście idei i postulatów teologii feministycznej wewnątrz wspólnoty muzułmańskiej.

Dr Marta Widy-Behiesse – prowadzi badania i zajęcia z zakresu islamu w Europie Zachodniej i zagadnień kobiecych w kontekście religii muzułmańskiej w Zakładzie Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów na temat islamu w Europie i zachodnich intelektualistek muzułmańskich, a także książek – Życie codzienne w muzułmańskim Paryżu, Tożsamość europejskich muzułmanów w myśli Tariqa Ramadana i Feministki muzułmańskie na Zachodzie.

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne