Rośliny jako obywatele miast: o antropologii możliwości i „zielonej” przyszłości współczesnych miast

Zapraszamy na seminarium IEiAK. Tym razem gościć będziemy Annę Zadrożną – antropolożkę, doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet w Oslo) i ekolożkę (SGGW). Wstęp wolny!

zdjęcie poglądowe - teren badania
Miejsce:
IEiAK UW, ul. Żurawia 4 (s. 108)
20-03-2024

Prezentacja jest zarysem projektu badawczego, którego celem jest zbadanie możliwości ponad-ludzkiego rozkwitu współczesnych miast i który skupia się na zarządzaniu zielenią i roślinami w dwóch metropoliach: Stambule i Gdańsku. Jako nadmorskie obszary miejskie oba miasta mają zróżnicowane strefy mikroklimatyczne, a ich wizje przyszłości określane są jako „zielone” (Zielone Miasto; Yeşil İstanbul). Co jednak pojęcie „zielonego miasta” oznacza w odniesieniu do różnych istot nie-ludzkich? Do kogo należy „zielona przyszłość” metropolii? W celu zbadania możliwości – ponad-ludzkiego rozkwitu, przemyślenia hierarchii pomiędzy różnymi żywymi istotami i stworzenia „zrównoważonej” przyszłości – projekt bada przyszłość jako rzeczywistość materialną i jako fakt kulturowy (Appadurai i in. 2013) przejawiający się w praktykach zarządzania: w narracjach o przyszłości obecnych w planach strategicznych i dokumentach prawnych, oraz w materialności terenów zielonych i roślin. Projekt zorganizowany jest wokół trzech głównych tematów: Zarządzanie, Konstrukcje i Przynależność i stawia pytania o przynależność i reprezentację polityczną istot nieludzkich w przestrzeni miejskiej oraz o konstruowanie wiedzy na temat roślin, w szczególności wiedzy eksperckiej i użytecznej politycznie.

Anna Zadrożna – antropolożka, doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet w Oslo) i ekolożka (SGGW). Absolwentka warszawskiego IEiAK. Ostatnie póltorej dekady spędziła w Turcji i w Macedonii, gdzie badała migrację pomiędzy obszarem Debarsko-Rekańskim a Stambułem, współczesne praktyki duchowe, zielone przestrzenie i chwasty. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie realizuje projekt badawczy dotyczący roślin w przestrzeni miejskiej (plaurci.ug.edu.pl).