Podróże z antropologią: Turystyka kulinarna w perspektywie antropologii feministycznej

Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Pracownię Duży Pokój i Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w ramach cyklu "Podróże z antropologią"!

Przydatne informacje
Miejsce: 
Online w Facebook Live
Data rozpoczęcia: 
05-11-2020
Godzina: 
19:00

Spotkanie poświecone będzie turystyce kulinarnej w perspektywie antropologii feministycznej w oparciu o badania terenowe w południowym Meksyku (stan Oaxaca) ,prowadzone przez dr Renatę Hryciuk.

Zachęcamy do uczestnictwa poprzez relację live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Spotkanie składać się będzie z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Położony na południu Meksyku stan Oaxaca jest powszechnie uważany za „serce” meksykańskiej gastronomii. To region do którego coraz tłumniej ściągają turyści krajowi i zagraniczni skuszeni unikatową różnorodności biologiczną, kulturową i etniczną, a co za tym idzie bogatymi i dobrze zachowanymi tradycjami kulinarnymi.
Międzynarodowy sukces Oaxaki jako gastronomicznej Mekki, w tym rozwój lokalnego przemysłu turystyki kulinarnej oparty jest na ucieleśnionej wiedzy i pracy fizycznej kobiet pochodzących z grup sytuujących się na dole drabiny społecznej w Meksyku (głównie Indianek z różnych grup etnicznych).
Podczas spotkania zastanowimy się nad pozycją jaką kobiety zajmują w przemyśle turystyki kulinarnej Oaxaki. Czy może być to przestrzeń uzyskania władzy i dokonania awansu społeczno-ekonomicznego dla grup zmarginalizowanych? Przyjrzymy się kwestiom reprezentacji, utowarowienia i komercjalizacji dziedzictwa kulinarnego indiańskich wspólnot przez transnarodowy przemysł turystyczny. A także temu jak w tych warunkach wygląda sytuacja cudzoziemskiej antropolożki, która przez lata współpracy w terenie z indiańskimi kucharkami uzyskała wiedzę kulinarną i kompetencje kulturowe, które mogłaby wykorzystać również poza akademią publikując książkę kucharską czy otwierając meksykańską jadłodajnię w Warszawie. Tego stale obawiają się nawet najbardziej zaprzyjaźnione z moich oaxaqueńskich rozmówczyń.

Renata E. Hryciuk – antropolożka i latynoamerykanistka, związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie ostatnie dekady prowadziła badania etnograficzne w centralnym i południowym Meksyku. Od 2011 roku przygląda się z perspektywy antropologii feministycznej procesom tworzenia dziedzictwa jedzeniowego na potrzeby (trans)narodowego przemysłu turystycznego w stanie Oaxaca.

Wydarzenie poprowadzi Marek Kaleta ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

 

Nagrania z poprzednich spotkań w ramach "Podróży z antropologią" (o Kubie, Południowej Brazylii, Malawi i Polinezji dostępne są pod LINKIEM 

Materiały z poprzedniej edycji projektu, podczas której skupiliśmy się na podróżach po Rosji obejrzeć można pod LINKIEM.

Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: post-turysta, Solo Jolo, Kontynenty

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.