„Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” – spotkanie autorskie z Jakubem Dziewitem i Adamem Pisarkiem

Data dodania: 
12-10-2021

Zapraszamy na spotkanie z Jakubem Dziewitem i Adamem Pisarkiem, autorami „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna”. Spotkanie moderować będzie dr hab Sławomir Sikora.

Wtorek, 19 października 2021 r., godzina 18:00
W Sali Kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (ul. Kredytowa 1)
Wstęp wolny

Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza książki. Tytuł dostępny jest również na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego

Opis książki:
Książka ta jest o fotografii w ruchu – powielanej, dystrybuowanej, oglądanej, przekazywanej z rąk do rąk i eksponowanej – oraz o związanej z fotografią pamięci indywidualnej i zbiorowej.  Punktem wyjścia dla autorów były zdjęcia z archiwum Zofii Rydet, wykonane na Podkarpaciu, ale interesowało ich przede wszystkim to, jak mają się one do miejscowych wzorców praktyk fotograficznych. Badania wskazały, że fotografia rodzinna pełni na badanym obszarze bardzo podobną funkcję do tej, o której mówiła artystka: ma ocalać od zapomnienia. Ocalanie to odnosi się jednak do różnych, dynamicznych procesów budowania wyobrażeń o świecie i przeszłości z wykorzystaniem medium fotograficznego. To właśnie owe procesy i wyobrażenia są przedmiotem niniejszej książki. Dyskusję na temat książki chcielibyśmy połączyć z ogólniejszą refleksją o „fenomenie Zofii Rydet”.
Książka wydana w serii „Zofia Rydet. Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny”.

Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, artysta wizualny, kurator, animator kultury. Autor książki „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii” oraz photobooka „This is not another Martin Parr exhibition”. Związany z Uniwersytetem Śląskim, wykładowca historii fotografii na warsztaty-fotograficzne.org, prezes Fundacji unContemporary. W pracy badawczej zajmuje się kulturową historią fotografii i antropologią wizualną.

Adam Pisarek – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor książki „Gościnność polska. O kulturowych konkretyzacjach idei”. W pracy badawczej zajmuje się historią antropologicznych teorii kultury oraz współczesną kulturą polską.