Konferencja "Dziewczynki i dziewczyny. Wstęp do girlhood studies"

Zakończyła się konferencja "Dziewczynki i dziewczyny. Wstęp do girlhood studies" (7-8 października, Warszawa), współorganizowana przez Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW.

Zdjęcie z konferencji

7 i 8 października odbyła się konferencja "Dziewczynki i dziewczyny. Wstęp do girlhood studies", organizowana przez Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW oraz Fundację Kosmos dla Dziewczynek.

Była to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona girlhood studies. Badaczki i badacze z różnych dyscyplin (m. in. antropologia, socjologia, historia, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, prawo) dyskutowali na takie tematy jak codzienność dziewczyn, dziewczynki i dziewczyny w literaturze, historia dziewczyn,a także dziewczyńskość w kontekście zdrowia, filozofii czy prawa.

W konferencji udział wzięły również dziewczynki, które spotkały się z naukowczyniami i  podzieliły się z nimi swoim spojrzeniem na świat dziewczyn.

Na koniec odbyła się debata na temat przyszłości girlhood studies w Polsce.

Konferencję gościło Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, a honorowym patronatem objął ją Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Na stronie Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem dostępne sa między innymi abstrakty w wersjach przeznaczonych dla dorosłych i dla dzieci. Informacje o zakończonej konferencji można także uzyskać na stronie Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

Fot. Olena Herasym Portret Artystyczny