Seminarium IEiAK: Katolicyzacja reprodukcji, reprodukcja katolicyzmu. Aktywizm i intymność w Polsce od 1930 r. do dziś 

Zapraszamy na prezentację wyników badań zespołu projektowego z prac prowadzonych od początku 2020 roku. 

materiał poglądowy projektu
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4 (s. 108)
Data rozpoczęcia: 
14-12-2022
Godzina: 
10:30

Trzyletni projekt „Katolicyzacja reprodukcji, reprodukcja katolicyzmu. Aktywizm i intymność w Polsce od 1930 r. do dziś” (OPUS NCN, https://etnologia.uw.edu.pl/katorep) bazował na badaniach etnograficznych i historycznych. W trakcie prezentacji zespół badawczy projektu (Jędrzej Burszta, Natalia Jarska, Agnieszka Kosiorowska, Agnieszka Kościańska, Sylwia Kuźma-Markowska, Natalia Pomian) przedstawi najważniejsze wnioski. Pokaże, że relacja między katolicyzmem, planowaniem rodziny, seksualnością i płcią nie jest ani nigdy nie była prosta i zdecydowanie wykracza poza ramy politycznego sporu. Jak to możliwe, że katoliczki w Polsce protestowały przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku? Czy osoby wierzące zawsze stosowały się do nauki Kościoła w kwestii etyki seksualnej i planowania rodziny? Jakimi lokalnymi i transnarodowymi drogami przenoszą się zarówno liberalne, jak i konserwatywne idee katolickie dotyczące antykoncepcji i seksualności?

  • Dr Jędrzej Burszta – etnograf, amerykanista, współredaktor (Tomaszem Basiukiem) książki Queers in State Socialism. Cruising 1970s Poland (Routledge 2021), autor powieści i tekstów teatralnych.
  • Dr Natalia Jarska – historyczka; pracuje w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, publikowała m.in. w „Slavic Review”, „Journal of Women’s History”, „The History of the Family”
  • Agnieszka Kosiorowska – antropolożka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW.
  • Dr hab. prof. ucz. Agnieszka Kościańska – kierowniczka projektu Katorep, antropolożka, badaczka płci, seksualności i religii, autorka książek Płeć, przyjemność i przemoc (2014), Potęga ciszy (2009) oraz Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu (2017).
  • Dr hab. Sylwia Kuźma-Markowska – historyczka i amerykanistka; pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, bulikowała m.in. w „Medical History”, „The History of the Family”, „Journal of Religious History”.
  • Natalia Pomian – antropolożka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW.

Prezentacja jest częścią serii dyskusji organizowanych w ramach projektu AHRC Gender Wars: East and South https://genderwars.web.ox.ac.uk/.
Zapraszamy też na dyskusję online w języku angielkim 1 grudnia o godz. 16 Liberal practices and conservative global knowledge flows https://uw-edu-pl.zoom.us/j/95077882591