Izrael w Afryce Subsaharyjskiej: o pomocy technicznej i budowie relacji międzynarodowych

Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne! Spotkanie z dr Karoliną Zielińską z Ośrodka Studiów Wschodnich poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW.

materiał poglądowy
23-03-2023

Izraelski program pomocy rozwojowej dla Afryki Subsaharyjskiej ma unikalny charakter. Decydują o tym podobieństwo wyzwań rozwojowych oraz skoncentrowanie programu na pomocy technicznej. Program ten stanowi jedną z głównych osi stosunków między Izraelem a państwami subsaharyjskimi, sprzyjając zarówno budowie relacji międzyludzkich, jak i realizacji interesów politycznych. W trakcie wystąpienia przedstawiona zostanie historia wzajemnych stosunków, kluczowe cechy izraelskiego programu pomocy technicznej, charakter i skala współczesnego zaangażowania Izraela w afrykański rozwój, specyfika izraelskich motywacji i konteksty polityczne pomocy. Postawione zostanie także pytanie o odbiór izraelskiej pomocy w państwach Afryki Subsaharyjskiej.

Dr Karolina Zielińska jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również na Uniwersytecie Tampere oraz Uniwersytecie w Hajfie. Odbyła ponadto stypendium badawcze przy Uniwersytecie im. Ben Guriona w Ber Szewie. Obecnie zatrudniona na stanowisku analityka ds. Izraela w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne