"Dotknąć obrazu"

Polecamy film dokumentalny zrealizowany m.in. przez naszą absolwentkę, Olgę Blumczyńską, który właśnie otrzymał nagrodę Best Short na Society for Visual Anthropology Film and Media Festival (USA) odbywający się równolegle ze zjazdem American Anthropological Association.

Data dodania: 
22-11-2021
Przydatne informacje

Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Podczas swojej pracy poznaje młodych Kaszubów pragnących ratować starą tradycję pokłonów i tańca ze świętymi obrazami. Początkowo nie zdają sobie oni sprawy, przed jak trudnym wyzwaniem stoją. Okazuje się, że układu pokłonów muszą uczyć się z YouTuba, a dźwiganie ponad stukilogramowego obrazu przekracza ich możliwości. Zbliża się najważniejszy moment w roku – pielgrzymka. Lokalna społeczność będzie bacznie obserwować, jak młodzi adepci radzą sobie z odpowiedzialnością, którą wzięli na siebie. Czy podołają zadaniu i odnajdą głębszy sens w pielgrzymowaniu z obrazem?

Scenariusz i reżyseria: Olga Blumczyńska, Barbara Ostrowska
Konsultacja naukowa: dr hab.prof. UJ Anna Niedźwiedź
Producent: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Film został zrealizowany w ramach projektu naukowego Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. “Kaszubskie pokłony feretronów”

Olga Blumczyńska: Antropolog, filmowiec, pasjonatka archiwalnych fotografii i kolekcjonowania opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła Instytut Orientalistyczny oraz studia I stopnia Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się pod kątem filmowym w Wajda School w Warszawie (kurs DOK Pro) oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej (Pomorskie Warsztaty Filmowe). Zajmowała się produkcją reportaży dla Polskiej Akcji Humanitarnej, m.in. z Somalii i Sudanu Południowego. Pracowała dla Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie stworzyła portal historii mówionej www.archiwumemigranta.pl kolekcjonujący filmowe oraz dźwiękowe opowieści polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Wyreżyserowała dwa filmy dokumentalne: “Stany Przeszłe” opowiadający o życiu Polonii na nowojorskim Greenpoincie oraz “Dotknąć obrazu”, w którym przygląda się kaszubskiej tradycji tańca feretronów. Obecnie pracuje jako niezależny badacz i filmowiec, realizując projekty społeczne i dokumentacyjne we współpracy z instytucjami kultury.

Barbara Ostrowska: Filmowiec i fotograf. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Fotografii im. Ireny Oleszkiewicz w Sopocie. Po odbyciu stażu w USA pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej jako fotograf etatowy. Jej zdjęcia były publikowane w gazetach codziennych oraz magazynach. W latach 2015-2017 realizowała notacje audio, video oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne dla Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2018 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Aktualnie jest niezależnym filmowcem i fotografem – realizuje zlecenia dla muzeów, instytucji i firm.