Assia Djebar – między wolnością a patriarchatem, kolonializmem i emigracją.  L’Amour, la Fantasia artystki

Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne! Spotkanie z dr Martą Widy-Behiesse z Wydziału Orientalistycznego UW poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW.

plakat spotkania
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
14-12-2023
Godzina: 
17:00

Podczas wykładu omówione zostaną wątki literackie, jakie w swej twórczości podejmowała Assia Djebar (1936-2015) pisarka, kinematografka, wykładowczyni akademicka, Algierka, która tworzyła po francusku. W swojej literaturze poruszała zagadnienia społeczne, historyczne, odnosiła się do kwestii kolonizacji, ale i rozdarcia narodu algierskiego po odzyskaniu niepodległości. Łączyła wątki feministyczne, postkolonialne, odnosiła się do złożonej tożsamości maghrebskiej i imigracyjnej. W 2005 roku została wybrana do  Académie française, stając się pierwszą maghrebską artystką w tym gronie.

Dr Marta Widy-Behiesse – arabistka, islamolożka z Wydziału Orientalistycznego UW. Prowadzi zajęcia dotyczące muzułmanów i muzułmanek w Europie Zachodniej, krajów Maghrebu, kultury popularnej i zagadnień równościowych. Popularyzatorka nauki, autorka wielu artykułów naukowych. Ostatnio ukazała się jej książka „Feministki muzułmańskie na Zachodzie” (Dialog 2021). Współtworzy Zakład Islamu Europejskiego i nowo powstałą Pracownię badań nad kulturą i sztuką Azji i Afryki WO UW.

 

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW 
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Galeria