Dr hab. Anna Horolets na stypendium naukowym w Universität Klagenfurt, Austria

fotografia z badań

Od września do listopada 2022 roku dr hab. Anna Horolets pracuje nad projektem dotyczącym miejskiego ogrodnictwa w Ljubljanie we współpracy z prof. Alexandrą Schwell z Universität Klagenfurt i dr Sašą Poljak Istenič z Słoweńskiej Akademii Nauk. Badania skupione są na praktykach i dyskursach dotyczących uprawiania ziemi w miastach w kontekście wyzwań, jakie stawia kryzys klimatyczny przed miejskimi władzami i mieszkańcami. Interesują je zarówno tradycyjne ogródki działkowe, jak i ogródki społecznościowe uprawiane na nieużytkach czy dachach budynków. Szczególną uwagę badaczki zwracają na wymiar czasowy miejskich praktyk ogrodniczych a także na to, jaką rolę przypisuje się roślinom – i jaką rolę one same odgrywają w miejskim ogrodnictwie.

Stypendium naukowe umożliwiające pracę etnograficzną i kooperację badaczek zapewnione jest przez Institut für Kulturanalyse, Universität Klagenfurt.