Afrykański charydżyzm - Seminarium Afrykanistyczne

Zapraszamy na spotkanie z prof. Januszem Daneckim z Katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW. Rozmowę poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW.

zdjęcie poglądowe - teren badania
12-10-2023

Opis spotkania słowami prelegenta:
W wykładzie stawiam sobie dwa cele: po pierwsze chciałbym przypomnieć pionierskie osiągnięcia polskich orientalistów w studiach nad afrykańskim islamem: nurtem ibadyckim, a więc Zygmunta Smogorzewskiego i Tadeusza Lewickiego; po drugie: wychodząc od ich prac i prac licznych ich następców na całym świecie, pokazać charydżyzm od jego początków w VII wieku po jego afrykańskie losy w Maghrebie i we wschodniej Afryce i zastanowić się, czy rzeczywiście Boko Haram może być neocharydżyzmem.

Prof. Janusz Danecki jest emerytowanym profesorem arabistyki i islamistyki. Wykładał gramatykę języka arabskiego, zajmował się islamem i dziejami współczesnego świata arabskiego.

Ilustracja:
Strona tytułowa rękopisu z XVIII wieku
Autor Muḥammad Ibn Dżaʻfar al-Izkiwī (X wiek), tytuł: Dżāmi‘ al-adjān Zbiór religii, podręcznik prawa ibadyckiego.
Biblioteka Uniwersytetu Sułtana Qābūsa, As-Sīb, Oman