Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://www.etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > Webinar: Rasizm – nas to nie dotyczy? 

Webinar: Rasizm – nas to nie dotyczy? 

Webinar: Rasizm – nas to nie dotyczy? 

plakat spotkania
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
19-04-2023
Godzina: 
19:00

Obserwując dyskusję na temat rasizmu w Polsce można spotkać się z opiniami, że „w Polsce nie ma rasizmu”, „takie problemy są w Ameryce, ale nie u nas”, „problemy rasizmu czy kolonializmu nie dotyczą nas, bo przecież sami kolonii nie mieliśmy”.

Zapraszamy Was na spotkanie z współautorkami książek „Rasizm po polsku” oraz „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie”, które w swoich publikacjach przyglądają się i badają zasadność powyższych stwierdzeń. Podczas webinaru porozmawiamy o systemowych i historycznych wymiarach tego problemu, jak również o tożsamości i doświadczeniach czarnych Polek i Polaków. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie „czy rasizm faktycznie nas nie dotyczy?”.

REJESTRACJA: https://pah.clickmeeting.com/rasizm-nas-to-nie.../register [1]

DOSTĘPNOŚĆ: spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Agnieszka Kościańska – profesorka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego; autorka m.in. „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” (wspólnie z Michałem Petrykiem, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2022,), „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu” (Czarne 2017), „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce” (WUW 2014). Link do książki „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” [2].

Elmelda Mashingo – współautorka książki „Rasizm po polsku”. Od najmłodszych lat aktywnie angażuje się w projekty antydyskryminacyjne, a jej działania skupione są na dobrobycie dzieci. Prowadząc działalność w Polsce, miała okazję współpracować z wieloma organizacjami pozarządowymi i brać udział w różnych projektach. Zawodowo zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Zdobyła wykształcenie w dziedzinach neuronauki, fizyki teoretycznej i ekonofizyki. Link do książki „Rasizm po polsku” [3].

Spotkanie z autorkami rozpocznie się od krótkiej prezentacji naszego nowego projektu „Lokalni/ne sojusznicy/czki globalnej solidarności”. Po rozmowie z autorkami, zaprosimy osoby uczestniczące w wydarzeniu do wspólnej dyskusji.

Webinar odbywa się w ramach projektu „Lokalni/ne sojusznicy/czki globalnej solidarności” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://www.etnologia.uw.edu.pl/aktualnosci/webinar-rasizm-nas-nie-dotyczy

Odnośniki
[1] https://pah.clickmeeting.com/rasizm-nas-to-nie.../register
[2] https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwydawnictwo.krytykapolityczna.pl%2Fodejdz-rzecz-o-polskim-rasizmie-1079%3Ffbclid%3DIwAR0ONzv0JJEcjfNutM_Abu-W8xmhpoIHzmIJAO6jygPOaEReNnJAZdkrKTg&h=AT1ddkEHRYLewCsXaANw8Q2Ig5tDgfiKakLWcEiI0-d6JQXqRbn1xYDKiuLMu0Va1lWxYEIpCTOv2z5IZwYmjAbKOG-4jaF1D3KVIkIJHyy8cmE3v-xjeTp9vWHhb1NTmQ&__tn__=q&c[0]=AT0F78wwMaXapsiDuZStmVZGn1_rWgNAZwkvobyiHisnHxjIVQwf2bq9-BRhGzrHrFv2guWT1N6VB3lkNhMBpDnzYDsFz8eiT8YwFrmoh5ax3DW81LOLz2pajoXSlwLmb9e0vxATFm5oOY6T0iSlKPp5DQmW
[3] https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fhow2.shop%2Fprodukt%2Frasizm-po-polsku%2F%3Ffbclid%3DIwAR1t5KGBrUDaqrT52xXXSJisKwin4VUO4BOl6XEsAHdBER2NkpAEAasJW0g&h=AT1rvVkMdPkJrS4fZ4vQt8o5TKOjSUQ8DV9qVGDCr-oGJ1t2YVXp55n7RimXwKSQpc7mZJa8HFNgNgSG1QPog9QZ-CQOgnUvXsLTQ6kZc1V7ND8OCoV6SO85TTmgrBfLQA&__tn__=q&c[0]=AT0F78wwMaXapsiDuZStmVZGn1_rWgNAZwkvobyiHisnHxjIVQwf2bq9-BRhGzrHrFv2guWT1N6VB3lkNhMBpDnzYDsFz8eiT8YwFrmoh5ax3DW81LOLz2pajoXSlwLmb9e0vxATFm5oOY6T0iSlKPp5DQmW