Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://www.etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > Czy w centrum Europy możliwy jest narodowy indyferentyzm

Czy w centrum Europy możliwy jest narodowy indyferentyzm

Czy w centrum Europy możliwy jest narodowy indyferentyzm? Przypadek słowiańskojęzycznych mieszkańców Marmaroszu

Seminarium z udziałem dr Tomasza Kośka (Uniwersytet Rzeszowski)

Czy w centrum Europy możliwy jest narodowy indyferentyzm? | Tomasz Kosiek [1]

Przydatne informacje
Źródło: 
youtube [2]
Data wydarzenia: 
11-12-2019
Imię i nazwisko prowadzącego / wykładowcy: 
Dr Tomasz Kosiek

Narodowy indyferentyzm to kategoria, która przynajmniej od dekady wyraźnie obecna jest w studiach historyków nad rozwojem nacjonalizmów w Europie II poł. XIX i I poł. XX w.  W historycznych opracowaniach pojęcie to pojawia się w kontekście analiz sytuacji różnych społeczności, które przez długi czas odnosiły się obojętnie do narodowych ideologii. W studiach tych, badacze koncentrują się głównie nad przeszłością grup zamieszkujących pogranicza Europy Środkowo-Wschodniej. Przyglądając się ich badaniom można odnieść wrażenie, że zjawisko to można było zaobserwować jedynie w dobie tworzenia się państw narodowych. Dr Tomasz Kosiek w kontekście swoich badań prowadzonych w rumuńskim Marmaroszu stara się pokazać, że kategoria narodowego indyferentyzmu jest pomocne także w rozumieniu współczesnych problemów tożsamości słowiańskojęzycznej grupy z Marmaroszu.

Dr Tomasz Kosiek, absolwent IEiAK UAM w Poznaniu, adiunkt Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Stypendysta Rządu Rumunii i Funduszu Wyszehradzkiego. W swych pracach skupia się nad zagadnieniami tożsamości etnicznych i narodowych społeczności mniejszościowych. W przeszłości prowadził badania w Ukrainie (Karpaty Wschodnie, Lwów) oraz w Rumunii (Marmarosz). Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym współczesnej kondycji tożsamościowej wysiedlonych w Akcji "Wisła" i ich potomków w Polsce oraz nad lokalną ekonomią zbieraczy z karpackich połonin na Zakarpaciu. Jedna z jego ostatnich publikacji dotyczy zagadnień etycznych i tożsamościowych w sytuacji gdy antropolog staje się częścią badanej grupy.

 

SEMINARIA NAUKOWE IEiAK - w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach

Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://www.etnologia.uw.edu.pl/wokol-etnologii/mediateka/czy-w-centrum-europy-mozliwy-jest-narodowy-indyferentyzm

Odnośniki
[1] https://www.etnologia.uw.edu.pl/file/czy-w-centrum-europy-mozliwy-jest-narodowy-indyferentyzm-tomasz-kosiek
[2] https://youtu.be/2DHbnWTd0ko