Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://www.etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > Wissarionowcy: Syberyjska „Ziemia Obiecana”

Wissarionowcy: Syberyjska „Ziemia Obiecana”

Wissarionowcy: Syberyjska „Ziemia Obiecana” - spotkanie z Joanną Urbańczyk

Data dodania: 
25-09-2018
Kategorie: 
Spotkanie
Przydatne informacje
Link do strony wydarzenia: 
Facebook [1]
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Duży Pokój, Warecka 4/6
Data rozpoczęcia: 
27-09-2018
Godzina: 
18:00

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na drugie spotkanie z cyklu
Podróże z antropologią. Rosja
czyli prelekcję i pokaz zdjęć pt.

Syberyjska „Ziemia Obiecana” – Wissarion i Kościół Ostatniego Testamentu 

Na południu Kraju Krasnojarskiego w kilku wioskach w tajdze mieszkają uczniowie Wissariona. Wspólnota ta została założona na początku lat 90. XX wieku przez Siergieja Toropa, który doznał objawienia, iż jest reinkarnacją Chrystusa i przyjął imię Wissarion. Wspólnota rozwija się nieprzerwanie od ponad 25 lat i wciąż przyciąga do syberyjskiej „Ziemi Obiecanej” tych, którzy pragną wziąć udział w budowie idealnej społeczności – samowystarczalnej, opartej na bliskich, pozbawionych agresji i przemocy relacjach międzyludzkich, żyjącej w harmonii z przyrodą oraz stawiającej rozwój duchowy ponad dobra materialne.

Na podstawie wielomiesięcznych etnograficznych badań terenowych opowiem o tym, kim są ci, którzy postanowili porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w tajdze, żyjąc według nauk Wissariona. Jak wygląda ich codzienność, kim jest Wissarion i co głosi w Ostatnim Testamencie, a także – czy na Syberii jest zimno, czy łatwo spotkać niedźwiedzia (lub UFO), co robią dzieci bez smartfona oraz o szansach przeżycia bez mięsa (i alkoholu) i wody w kranie.

Gość spotkania
Joanna Urbańczyk
absolwentka filologii angielskiej oraz etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie lektorka angielskiego i studentka sinologii (UW). W latach 2011-2015 na południu Kraju Krasnojarskiego (Rosja) prowadziła badania etnograficzne dotyczące rosyjskiego nowego ruchu religijnego – Kościoła Ostatniego Testamentu.

Wstęp wolny

Podróże z antropologią: Rosja to cykl pięciu spotkań, w trakcie których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyjrzymy się największemu państwu świata. Podczas prelekcji i pokazów zdjęć zaproszeni goście opowiedzą o miejscach, zjawiskach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę, będąc w Rosji i wyjaśnią ich znaczenie w kontekście specyfiki kraju, jego kultur, społeczeństw, religii, tożsamości oraz najnowszej historii. Równolegle do prelekcji, w ramach projektu powstanie strona internetowa na którą złożą się antropologiczno-podróżnicze artykuły wraz z fotografiami.

Spotkanie jest częścią projektu „Podróże z antropologią. Rosja” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, a dofinansowanego ze środków otrzymanych od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Partnerem projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Patronem medialnym projektu jest post-turysta.

Powiązane materiały 
Religia we współczesnej Rosji - Kościół Ostatniego Testamentu (Wissarionowcy) jako przykład lokalnego nowego ruchu religijnego. [2]

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://www.etnologia.uw.edu.pl/wokol-etnologii/wissarionowcy-syberyjska-ziemia-obiecana

Odnośniki
[1] https://www.facebook.com/events/711530629179896/
[2] https://www.etnologia.uw.edu.pl/instytut/badania/granty/religia-we-wspolczesnej-rosji-kosciol-ostatniego-testamentu-wissarionowcy