Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://www.etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > Tradycyjnie zaangażowani. Współpraca etnologów ze społecznością lokalną

Tradycyjnie zaangażowani. Współpraca etnologów ze społecznością lokalną

Nagranie spotkania Tradycyjnie zaangażowani. Współpraca etnologów ze społecznością lokalną

Zapraszamy do oglądania nagrania ze spotkania, które odbyło się 2 grudnia 2015 w Pracowni Duży Pokój.

Tradycyjnie zaangażowani. Współpraca etnologów ze społecznością lokalną [1]

Przydatne informacje
Data publikacji/emisji: 
09-01-2016
Źródło: 
Youtube [2]
Zarejestrowano podczas: 
Tradycyjnie zaangażowani. Współpraca etnologów ze społecznością lokalną
Miejsce wydarzenia: 
Pracownia Duży Pokój
Data wydarzenia: 
02-12-2016
Link [3]

Mówi się, że każdy musi zaznać w życiu nieco goryczy. Niektórzy ludzie mają złe horoskopy, inni przegrywają na giełdzie. […] Ale Indianie zostali przeklęci, jak żaden inny lud w historii. Indianie mają antropologów.

Vine Deloria Jr

Czy obecność antropologów musi stanowić dla lokalnej społeczności źródło cierpień? Jak bywała dawniej i jak dziś bywa uwarunkowana metodologicznymi i politycznymi przekonaniami badaczy? Jak etnologia może pomóc w działaniach na rzecz mniejszości? Jak to jest być etnologiem - tubylcem?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi, odnosząc się między innymi do przypadku Wilamowic oraz okolic Bielska Podlaskiego.

Gośćmi spotkania byli:

dr Nicole Dołowy-Rybińska, Instytut Slawistyki PAN

dr Mariusz Filip, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

Bartłomiej Chromik, Artes Liberales UW

Tymoteusz Król, Stowarzyszenie Wilamowianie

Tomasz Sulima, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Spotkanie prowadziła dr Helena Patzer, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

 

dr Nicole Dołowy-Rybińska, studiowała i obroniła doktorat w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie jest adiunktem w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się problematyką europejskich mniejszości kulturowych i językowych oraz strategiami ochrony zagrożonych języków. Autorka m.in. książek Kaszubi z Pomorza (2010) oraz Języki i kultury mniejszościowe w Europie. Bretończycy, Łużyczanie, Kaszubi (2011).

dr Mariusz Filip, antropolog społeczny, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Przedmiotem jego zainteresowania są procesy tożsamościowe współczesnych grup religijnych oraz historycznych grup kulturowych. Prowadził badania terenowe wśród neopogan słowiańskich w Polsce i wśród eks-Słowińców w Niemczech. Autor książki "Od Kaszubów do Niemców. Tożsamość Słowińców z perspektywy antropologii historii" (2012).

Bartłomiej Chromik, doktorant Artes Liberales UW, absolwent SGH (Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne) i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Kieruje projektem badawczym "Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic". Dotychczasowe badania prowadził na terenie ukraińskich Karpat i zachodniej Małopolski.

Tymoteusz Król, Od lat zajmuje się badaniem i dokumentacją języka wilamowskiego. Działa w Akademii Wilamowiciana, założonej na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z Uniwersytetem w Rejkiawicku opracowuje gramatykę wilamowską. Działa w projektach rewitalizujących ginące języki i dialekty. Pierwszy zarejestrował język wilamowski w światowych organizacjach UNESCO i Ethnology. Autor książek w języku wilamowskim, społecznik i animator życia kulturalnego miasta. Student etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Właściciel kolekcji strojów wilamowskich oraz prywatnego archiwum dotyczącego dziejów miasteczka.

Tomasz Sulima - etnograf, związany z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Interesuje się tradycyjną kulturą pogranicza podlasko-poleskiego. Posługuje się trzema dialektami języka podlaskiego oraz gwarą języka białoruskiego. Lokalny działacz, animator kultury, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich oraz radny miasta Bielsk Podlaski.


Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Działanie było częścią projektu pn. "Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska" dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO. Lokal przy ul. Wareckiej 4/6 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://www.etnologia.uw.edu.pl/wokol-etnologii/mediateka/tradycyjnie-zaangazowani-wspolpraca-etnologow-ze-spolecznoscia-lokalna

Odnośniki
[1] https://www.etnologia.uw.edu.pl/file/tradycyjnie-zaangazowani-wspolpraca-etnologow-ze-spolecznoscia-lokalna-0
[2] https://www.youtube.com/channel/UC6XJEvFDfgejC5_MyUBCBpw
[3] https://youtu.be/eTq5zVi4vdI?list=PLVi6w9hRT7l7SMqqjkEfB_qxGKec-fkQs