Ukraińska badaczka w Polsce: wyzwania etyczne i metodologiczne

Data dodania: 
29-04-2016
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
11-05-2016

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe IEiAK UW, podczas którego

dr Julia Bujskich (IEiAK UW) wygłosi wykład 

Ukraińska badaczka w Polsce: wyzwania etyczne i metodologiczne

środa, 11.05.2016, godz. 10:00, ul. Żurawia 4, sala 108

(UWAGA! WCZEŚNIEJSZA NIŻ ZWYKLE GODZINA)

Wydarzenie na Facebooku

Badania, które stały się podstawą tego referatu, były przeprowadzone w wybranych społecznościach lokalnych w Polsce (Włodawa, Biały Bór, Kalwaria Pacławska) i dotyczyły codziennych praktyk religijnych i relacji międzywyznaniowych w grupach rzymskich katolików, greko-katolików i prawosławnych. Moja pozycja w terenie jako badaczki z Ukrainy (a także moje prawosławne wyznanie, deklarowana ukraińska narodowość i ukraińsko-rosyjskie pochodzenie) wpływała na narracje rozmówców, ich postrzeganie mnie i ogólną możliwość prowadzenia badań w tych społecznościach. Stosunek moich rozmówców do mnie i ich wyobrażenia o tym, kim miałabym być, definiowały mój teren i kształtowały nowe tematy badawcze, dotyczące, między innym, traumatycznej pamięci i post-pamięci.

Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy odmienna narodowość w sytuacji prowadzenia badań przez Ukrainkę na terenach Polski ma wpływ na interakcje z rozmówcami oraz otrzymywany z wywiadów materiał, czy jest ona ciężarem, czy jednak zaletą. Najbardziej interesuje mnie kwestia kontaktu z rozmówcami i interakcji podczas zapoznawania  sięz nimi, wchodzenia w ich środowisko, wywiadu oraz różnego rodzaju przypadki modyfikowania narracji przez rozmówcę ze względu na odmienną identyfikację narodową i wyznaniową badacza.

 

dr Julia Bujskich jest absolwentką Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki (Katedra Etnologii i Krajoznawstwa, Wydział Historyczny). Obroniła tam doktorat na temat współczesnego funkcjonowania wierzeń mitologicznych i praktyk magicznych na ukraińskiej wsi na Polesiu. Od 2007 roku prowadziła badania terenowe w różnych regionach Ukrainy. Pracowała zarówno w miejscowościach relatywnie jednolitych religijnie, jak i w wielowyznaniowych. W roku akademickim 2014/2015 była stypendystką Programu Rządu Polskiego dla młodych naukowców z Europy Wschodniej, który realizowała w Studium Europy Wschodniej UW i w Instytucie Etnologii i Antropologii UW pod kierunkiem prof. M. Zowczak. W bieżącym roku akademickim dr Bujskich jest stypendystką Funduszu Wyszehradzkiego w IEiAK UW, prowadzi badania terenowe w kilku miejscowościach w Polsce. Jednocześnie bierze udział w projektach grantowych M. Zowczak i M. Lubańskiej.

 

SEMINARIA NAUKOWE IEIAK

W trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach

Nagrania seminariów w serwisie Youtube