Seminarium i pokaz filmu "The Site: Building Resistance"

Data dodania: 
21-03-2016
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
06-04-2016

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe IEiAK UW, podczas którego

dr Mateusz Laszczkowski (IEiAK UW) zaprezentuje film

The Site: Building Resistance

środa, 06.04.2016, godz. 10:00, ul. Żurawia 4, sala 108
(UWAGA! WCZEŚNIEJSZA NIŻ ZWYKLE GODZINA)

Wydarzenie na Facebooku

Film The Site: Building Resistance (tytuł oryginalny: Il Cantiere: Costruire la Resistenza) powstał w ramach realizowanych przez Mateusza Laszczkowskiego etnograficznych badań terenowych w dolinie Val di Susa, we włoskich Alpach. Mieszkańcy doliny od ponad dwóch dekad stawiają opór wobec planowanej przez włoski rząd budowie linii szybkiej kolei z Turynu do francuskiego Lyonu, która miałaby przebiegać przez Val di Susa. Oprócz bezpośredniego zagrożenia dla lokalnego ekosystemu w związku z budową nowej infrastruktury, protestujący zwracają uwagę na ekonomiczną i techniczną nieracjonalność projektu, a także krytykują model rozwoju gospodarczego oparty na budowie mega-infrastrtuktur transportowych. Film koncentruje się na różnorodnych inicjatywach podejmowanych przez aktywistów ruchu No TAV – w większości mieszkańców doliny – przeciwko trwającej od kilku lat budowie geologicznego tunelu eksploracyjnego, stanowiącego przygotowanie dla zasadniczych prac nad budową kolei. Przez pryzmat owych inicjatyw film opowiada o tym, jak ruch No TAV, przekształcając swą wewnętrzną złożoność i różnorodność w źródło siły, konstruuje i podtrzymuje spójność i solidarność w obronie doliny. Współautorem filmu jest Massimo Alovisi z serwisu TG Valle Susa.


Mateusz Laszczkowski jest adiunktem naukowym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał z wyróżnieniem w roku 2012 na Martin-Luther-Universität, Halle-Wittenberg (Niemcy). Jest autorem publikacji m.in. w Social Analysis, Journal of the Royal Anthropological Institute i City & Society, a także monografii ‘City of the Future’: Built Space, Modernity and Urban Change in Astana, która ukaże się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Berghahn. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół antropologii państwa, protestu, przestrzeni i infrastruktury, oraz antropologii anarchistycznej. Obecnie Mateusz Laszczkowski prowadzi badania nad konfliktem wokół planowanej budowy szybkiej kolei w dolinie Val di Susa we włoskich Alpach.

 

SEMINARIA NAUKOWE IEIAK

W trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach


Nagrania seminariów w serwisie Youtube