Przedstawiamy przełomowy program studiów magisterskich: proseminaria badawcze
Od przyszłego roku akademickiego rewolucjonizujemy studia magisterskie. Największą zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowych proseminariów badawczych. Proseminaria są zaprojektowane jako podniesione do trzeciej potęgi laboratoria badawcze.
Są zajęciami, w ramach których studenci w grupach badawczych zbierają materiały do napisania pracy dyplomowej (tutaj - pracy magisterskiej). Oznaczać to może wspólny wyjazd terenowy organizowany przez Instytut i prowadzących.
Po pierwsze proseminaria są bardziej intensywne i na wyższym poziomie. W przeciwieństwie do laboratoriów nie uczą metody badań terenowych, ale służą specjalistycznemu pogłębieniu danego zagadnienia. Praca będzie odbywać się w znacznie mniejszych niż na laboratoriach kilkuosobowych grupach.
Po drugie zawieszają znacznie wyżej poprzeczkę terenową. Badania mają odbywać się w odleglejszych, trudniejszych miejscach i/lub we współpracy ze specjalistycznymi instytucjami społecznymi i badawczymi.
Po trzecie dzięki proseminariom efektem studiów magisterskich będzie nie tyle umiejętność etnograficznego fachu (jak po studiach licencjackich), a zdobycie ukierunkowanej specjalizacji, tak jak w przypadku tegorocznych proseminariów - antropologów sztuki i afrykanistów gotowych do podjęcia pracy lub dalszego rozwoju naukowego jako eksperci w danym polu.
Po czwarte dzięki współpracy z zewnętrznymi instytucjami społecznymi i naukowymi studenci wchodzą w sieć społeczną związaną z interesującym ich zagadnieniem.
Po piąte studenci będą mieli większę pole dla własnej inwencji przy wyborze tematu w trakcie zajęć i podczas badań.
Może więc są to laboratoria do potęgi piątej a nie trzeciej?
W roku akademickim 2018/2019 startują dwa proseminaria dla łącznie 10/12 studentów (pozostali studenci będą realizować dotychczasowy program uaktualniony o dodatkowe seminarium kierunkowe, nie wiążące się z udziałem w grupie badawczej).
Sztuka społeczna i partycypacyjna
Mapowanie stycznych / przepływów – sztuka, muzeum, społeczności.
Prowadzący: dr hab Tomasz Rakowski, dr Kuba Szreder (ASP)
Projekt badawczy jest efektem ścisłej, interdyscyplinarnej współpracy z Wydziałem Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Kulturowe przepływy i zmiany w Afryce Wschodniej.
Prowadzący: prof. Maciej Ząbek, dr Piotr Cichocki
W ramach proseminariów planowane są badania w Tanzanii we współpracy z uczelniami The Mkwawa University College of Education w Irindze i SAUT Mwanza, w okolicy tych dwóch miast (Iringa, Mwanza).
Rok akademicki 2018/19 jest przejściowy pomiędzy wcześniejszym a przyszłym programem, który będzie w pełni wdrożony w kolejnym roku.
Nie! Temat ma powstać w interakcji między studentem, badaną społecznością, prowadzący mają pomagać w jego sformułowaniu.
Proseminarium organizuje prace badawcze i metody badań, linkuje też studentów z terenem i współpracującymi organizacjami. Seminarium dotyczy teorii i opracowania materiałów.
Co roku będzie działać otwarte proseminarium tematyczne, gdzie prowadzący wesprą metodologicznie i logistycznie prowadzenie indywidualnych projektów autorskich.