Obrazy Afryki w kolekcji pocztówek Adama Rybińskiego

Zapraszamy na pierwsze w nowym roku akademickim 2021/2022 Seminarium Afrykanistycze.

Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
21-10-2021
Godzina: 
17:00

Stare pocztówki, a szczególnie fotografie są tekstami kultury. Są równocześnie świadectwem utrwalonego wzorca kulturowego.

Wzorce kulturowe funkcjonują w ramach określonego systemu społeczno-kulturowego i do niego muszą się odwoływać, aby osiągnąć zamierzony cel. A zatem stanowią źródło bezcennych informacji różnego typu i mogą być wykorzystywane jako wartościowe i ciekawe obiekty badań naukowych. Są bowiem świadectwem czasu, w którym powstały. Jako takie, mogą być pomocne w poznawaniu określonej rzeczywistości. Sposób przedstawiania fotografowanych postaci i obiektów zawiera również informacje o twórcach obrazów. Domyślne relacje: twórca – obiekt fotografowany – odbiorca, ujawniają istotę percepcji rzeczywistości, a także wpływają na jej odczytywanie przez potencjalnego odbiorcę.

Dr dab. Małgorzata Szupejko: obszar moich badań (obecnie w ramach dyscypliny: nauki o kulturze i religii) obejmuje socjologię kultury i etnologię. Dotyczy procesów zmiany społecznej i rozwoju, które śledzę począwszy od przedkolonialnych społeczeństw Afryki aż do współczesności. Interesują mnie mechanizmy rządzące tymi procesami, szczególnie w kontekście studiów nad kulturami, tym bardziej, że znajdują one kontynuację w procesach współczesnej globalizacji.

Interesują mnie przemiany tożsamości, łączące się z konfrontacją kultur, ze spotkaniami Innego, którym sprzyjają migracje wewnętrzne i te poza kontynent afrykański. W związku z tym zajmuję się, od pewnego czasu, także literaturą afrykańską tworzoną w językach europejskich, szczególnie przez współczesnych pisarzy, która, posiadając uznany w nauce walor poznawczy, jest źródłem wiedzy zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości oraz o interesujących mnie procesach tożsamościowych – jednostkowych i zbiorowych.

Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW