Gender. Perspektywa antropologiczna. Tom I: Organizacja społeczna

Wersja do wydrukuPDF version

Data dodania: 30.06.2011

Autor: Hryciuk Renata (red.), Kościanska Agnieszka (red.)

Seria wydawnicza: -

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Rok wydania: 2007

ISBN 978-83-235-0309-5

Strona WUW

To antologia 11 tekstów autorów zagranicznych, zarówno klasycznych, jak nowych specjalnie napisanych do tego zbioru, zgrupowanych w trzech częściach: "Rodzina i pokrewieństwo", "Płeć kulturowa a naród, państwo i organizacja plemienna", "Gender w świecie postkolonialnym". Książka zawiera także wstęp, angielsko-polski słowniczek terminów z zakresu antropologii płci i seksualności, indeks oraz notki o autorach.
Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów oraz wykładowców etnologii i antropologii kulturowej (chociaż powinna zainteresować także osoby spoza świata uniwersyteckiego), oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych i społecznych, m.in. gender studies, kulturoznawstwa, socjologii, psychologii społecznej. Ma służyć jako zbiór materiałów będących podstawą zajęć dotyczących antropologicznej refleksji nad płcią. Zawiera zarówno artykuły teoretyczne, jak i teksty analizujące wyniki etnograficznych badań terenowych w różnych częściach świata. Z uwagi na znaczący wpływ, jaki studia nad płcią kulturową wywarły na rozwój nauk społecznych w ciągu ostatnich trzydziestu lat, proponowane teksty mogą być omawiane również w ramach zajęć dotyczących rozwoju teorii w antropologii i innych naukach społecznych. Teksty mogą być także przydatne w trakcie seminariów monograficznych poruszających zagadnienia takie jak pokrewieństwo, postkolonializm, globalizacja, antropologia państwa etc.

Agnieszka Kościańska jest doktorantką w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się wpływem religii na tożsamość kobiet. Ostatnio we współpracy z Katarzyną Leszczyńską opublikowała zbiór tekstów pt. Kobiety i religie (Kraków, Zakład Wydawniczy Nomos, 2006). Bierze udział w pracach redakcyjnych czasopisma "op.cit.,".

Renata E. Hryciuk jest antropolożką latynoamerykanistką, doktorantką SNS IFiS PAN. Prowadziła badania w Meksyku, w Polsce i na Litwie. Zajmuje się gender, antropologią miasta i antropologią polityczną.

• ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa
  • tel./fax +48 22 55 316 11
  • etnologia@uw.edu.pl

This project (modernization of the website) has been funded with support from the European Commission.
This website reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible
for any use which may be made of the information contained therein