Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa

24-03-2015
24-03-2015

W ramach projektu „Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa” we wrześniu 2015 roku odbędzie się 35. festiwal filmowy Nordic Anthropological Film Association (NAFA) oraz konferencja Visual Anthropology and European Cultural Heritage (Antropologia wizualna i europejskie dziedzictwo kulturowe). Przeglądowi filmów towarzyszyć będą warsztaty dla specjalistów, służące wymianie doświadczeń w przekazywaniu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i różnorodności z wykorzystaniem mediów audiowizualnych.

Projekt „Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa” realizowany jest przez trzy instytucje partnerskie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Bergen i Nordic Anthropological Film Association (NAFA). Główne wydarzenia projektu odbędą się we wrześniu 2015 w Warszawie. Ponadto w październiku i listopadzie zaplanowane są także działania w Toruniu i Białymstoku. Szczegółowe informacje: https://nafa2015.pl.

KONFERENCJA 21-23.09.2015

KEYNOTE SPEAKERS

MICHAŁ BUCHOWSKI

– Professor of Social Anthropology at the University of Poznań and of Comparative Central European Studies at European University Viadrina in Frankfurt/Oder.

BARBARA KIRSHENBLATT-GIMBLETT

– Program Director of the Core Exhibition at the Museum of the History of Polish Jews on the site of the former Warsaw ghetto and prewar Jewish neighborhood. She is University Professor Emerita and Professor Emerita of Performance Studies at New York University.

ANDRÉ SINGER

– President, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, CEO and Creative Director, Spring Films Ltd (London), Adjunct Professor of Anthropology, University of Southern California (Los Angeles).

Lista przyjętych referatów: nafa2015.pl/lista-prelegentow

FESTIWAL FILMOWY NAFA / 23-25.09.2015

Szczegółowy program pokazów na stronie internetowej: nafa2015.pl/wydarzenia

WARSZTATY / 23-26.09.2015

Curating Memories in Conflict: exhibiting and filming Poland’s Jewish figurines / Erica Lehrer Associate Professor, Concordia University, Montreal; Paulina Fiejdasz, filmmaker and journalist.

Documentary Filmmaking and Participant Observation / Steef P.M. Meyknecht, documentary filmmaker, photographer, lecturer, Leiden University.

Visual Anthropology and Cultural Heritage, Frode Storaas / Professor, University Museum of Bergen.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA / 16-29.09.2015

„Difference&Diversity”, Dziedziniec UW.

PONIEDZIAŁEK (21.09) POLIN
O 17:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich oficjalne otwarcie, po którym wykład wygłosi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett: Materializing History. The Role of Intangible Heritage at POLIN Museum of the History of Polish Jews. Pokażemy także znakomity dokument Adama Zuckera Powrót. [wykład i film z tłumaczeniem na j. polski]

WTOREK (22.09) UW
Konferencja naukowa: Antropologia wizualna i europejskie dziedzictwo kulturowe, BUW, s. 256
Wykład prof. Michała Buchowskiego, Multiculturalism and Tolerance in Poland: How this Cultural Heritage is Practiced Today?, BUW, s. 256, g. 18:00
Otwarcie wystawy Różnica i różnorodność dziś. Wokół fotografii ślubnej, Dziedziniec UW, g. 19:30

ŚRODA (23.09)
Warsztaty, Muzeum Warszawskiej Pragi, g. 10-12:30
Konferencja naukowa: Antropologia wizualna i europejskie dziedzictwo kulturowe, Kino Praha
Festiwal filmowy NAFA2015, Kino Praha, start: g. 17:30

CZWARTEK (24.09)
Festiwal filmowy NAFA2015, Kino Praha
Wykład prof. Andre Singera, Anthropology, Genocide and Imagery, Kino Praha, g. 20:00, po którym pokazany zostanie film Night Will Fall (2014)

PIĄTEK (25.09)
Festiwal filmowy NAFA2015, Kino Praha

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Językiem konferencji i festiwalu jest angielski.

Lider projektu: Uniwersytet Warszawski

Partnerzy projektu: Uniwersytet w Bergen, Nordic Anthropological Film Association

Instytucje współpracujące: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Warszawskiej Pragi.

Koordynator projektu: dr hab. Sławomir Sikora

Koordynator (Polska): dr Karolina J. Dudek, info@nafa2015.pl, +48 513 717 157

Działania dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 na podstawie umowy nr 13m/II/2013/PL09, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Uniwersytetu Warszawskiego.