Antropologia do ucha

04-04-2016
04-04-2016

Zapraszamy środowisko etnologiczno-antropologiczne do wspólnego wyboru 10. tekstów do publikacji w formie audiobooków, które będą dostępne za darmo online dla szerokiej publiczności. Zależy nam na popularyzacji dziedziny poza akademią, zatem czeka nas odpowiedzialne zadanie.

Wytypujmy teksty, które:

• Ukazują dokonania współczesnej antropologii w Polsce (czym polska antropologia jest dziś i czym się dziś zajmuje antropolog). Bierzemy pod uwagę także teksty starsze, ale lubiane i aktualne, odczytywane ponownie.
  • Pokazują antropologię różnorodną (odmienną niż funkcjonuje ona w ew. stereotypie).
  • Cieszą się uznaniem w środowisku antropologicznym, ale nie są znane poza nim (w przeciwieństwie do tekstów np. Malinowskiego czy Kolberga).
  • Są frapujące, dobrze napisane, przyciągają uwagę.
  • Są zróżnicowane tematycznie i pod względem terenu badawczego oraz kontekstów kulturowych.
  • Są także tekstami przekraczającymi granice dyscypliny, pozycjami antropologizującymi czy pamiętnikami, pokazują potencjał tej dyscypliny poza ramami nauki.

Ankietę można wypełnić wspólnie z innymi osobami, do czego gorąco zachęcamy! Można też wskazać mniej niż 10 pozycji.

Pozostałe kryteria wyboru:

• Wybieramy rozdziały książek lub artykuły* (do 2 arkuszy wydawniczych).
  • Styl i język tekstów zachęci słuchaczy spoza środowiska do zainteresowania się dziedziną.
  • Wybieramy co najmniej 1 tekst do słuchania przez dzieci (ze wskazaniem, który).
  • Jedna pozycja kolekcji będzie związana z antropologią muzyki.

Cele projektu:
Głównym celem "Antropologii do ucha" jest popularyzacja polskiej antropologii poza akademią.
Inne cele projektu: dostęp do wiedzy antropologicznej dla osób słabo widzących, dotarcie do dyslektyków, dzieci i innych osób, które preferują słuchanie tekstu.

*Biorąc pod uwagę możliwości finansowania produkcji audiobooków zdecydowaliśmy się na wybór większej liczby krótszych tekstów, zamiast jednego dłuższego dzieła. Traktujemy ten projekt jako pilotażowy, zakładamy rozszerzanie kolekcji.

Link do ankiety